PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Płyn do płukania ust powoduje nadciśnienie?

kan
22-02-2018, 09:46
Płyn do płukania ust powoduje nadciśnienie? Badania wskazują, że środki eliminujące wszystkie bakterie z jamy ustnej na dłuższą metę szkodzą całemu organizmowi (fot. pixabay)
Wyeliminowanie pożytecznych bakterii z jamy ustnej wiąże się z większym ryzykiem nadciśnienia. To poważny argument za niestosowaniem przeciwbakteryjnych płynów do płukania ust - piszą naukowcy w Current Hypertension Reports.

Nowe medyczne badania ujawniają, że totalne zniszczenie bakterii z jamy ustnej (a więc i tych pożytecznych gatunków) niesie poważne ryzyko w postaci podwyższonego ciśnienia krwi i innych problemów kardiologicznych. Niektóre bowiem z tlenowych bakterii, występujące na górnej powierzchni języka są ważne dla ogólnego stanu zdrowia. A to dlatego, że zapoczątkowują powstawanie znacznej części tlenku azotu w całym organizmie. Tlenek azotu natomiast obniża ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko choroby kardiologicznej, poprawia wydajność mięśni i stan dziąseł.

- Utrata tlenku azotu i homeostazy to najwcześniejsze zmiany zapoczątkowujące chorobę kardiologiczną, dlatego skoncentrowanie interwencji medycznej na bionomie (całym zespole drobnoustrojów jamy ustnej) we wczesnym etapie negatywnych procesów  daje szansę na skuteczniejszą terapię kardiologiczną, napisali autorzy pracy, która ukazała się na łamach Current Hypertension Reports.

Badacze podkreślają, że może najwyższa pora, by zacząć odradzać pacjentom stosowanie przeciwbakteryjnych płynów do ust, ponieważ te środki higieny zakłócają produkcję tlenku azotu w jamie ustnej i stąd może też wynikać podwyższone ryzyko choroby kardiologicznej.

Terapeutyczne wspieranie procesów prowadzących do powstawania tlenku azotu i wyrównywanie niedoborów tego gazu powinno polegać na diecie bogatej w warzywa zawierające azotany i azotyny. Ze względy na fakt, że tlenek azotu oddziałuje na wszystkie narządy i bierze udział w niemal wszystkich procesach chorobowych, takie podejście może zwiększyć skuteczność leczenia wielu chorób, nie tylko kardiologicznych.

Co wobec tego mówić pacjentom?
W świetle ostatniej wiedzy naukowej nie należy zalecać codziennego stosowania płynów do ust za to warto doradzać jedzenie zielonych liściastych warzyw zwłaszcza szpinaku, boćwiny, rukoli i wszelkich sałat. 

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH