PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Płyn do płukania ust może zwiększać ryzyko raka głowy i szyi

en
01-04-2016, 09:30
Płyn do płukania ust może zwiększać ryzyko raka głowy i szyi Uwaga na płyny do płukania jamy ustnej (foto: pixabay)
Analizy, prowadzone przez Międzynarodowe Konsorcjum Badające Epidemiologię Nowotworów Głowy i Szyi (INHANCE), skutkują ostrzeżeniami przed codziennym używaniem płynu do płukania ust.

Produkt ten jest mocno reklamowany i skutki tej reklamy widać w statystykach. Blisko 55 proc. Brytyjczyków rutynowo stosuje płyn do płukania ust. Okazuje się jednak, że w tym przypadku przestrzeganie higieny może mieć poważne skutki uboczne. Płukanie ust tymi preparatami zwiększa ryzyko raka głowy i szyi prawie dwukrotnie! To wyniki badań prowadzonych w ramach Międzynarodowego Konsorcjum Badającego Epidemiologię Nowotworów Głowy i Szyi (INHANCE).

Dr Gavin Wilson Glasgow z Dental Hospital and School oraz David Conway z Dental School, University of Glasgow przeanalizowali dane dotyczące 8981 przypadków raka głowy i szyi oraz 10 090 danych z grupy kontrolnej.

Stosowanie płynu do płukania ust przez ponad 35 lat, co najmniej dwa razy dziennie, prawie dwukrotnie zwiększało ryzyko zachorowania. W przypadku palaczy i osób nadmiernie używających alkoholu prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu głowy lub szyi zwiększało się jeszcze bardziej. Autorzy podkreślają, że rosnące ryzyko może też wynikać z faktem, że wszystkie płyny do płukania ust, zawierały alkohol. A ten - jak wiadomo - jest drugim po papierosach czynnikiem ryzyka rozwoju raka.

Wyniki te nie powinny zostać zignorowane. Brytyjscy naukowcy doradzają dentystom, aby przestali zalecać rutynowe stosowanie płynu do płukania ust - pomimo, że preparat ten zapobiega próchnicy korzeniowej.

Przypomnijmy, że prof. Wolfgang Ahrens z niemieckiego Bremen Institute for Prevention Research and Social Medicine ustalił, że płyn do płukania jamy ustnej prowadzić może do zwiększonego ryzyka powstania raka jamy ustnej.

Z kolei prof. Amrita Ahluwalia z Queen Mary University of London wydała werdykt, że konkretny produkt do płukania jamy ustnej może powodować wzrost ryzyka powstania zawałów serca i udarów mózgu. 

Więcej: nature.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH