• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Płyn do płukania ust a związki azotu

en
08-02-2017, 09:56
Płyn do płukania ust a związki azotu Jak wpływa na procesy biochemiczne płyn do płukania ust? (fot. pixabay)
Zwykle pacjenci chcą wiedzieć, czy płyn do płukania ust zabija bakterie w jamie ustnej. To dobra okazja do głębszej rozmowy na temat zdrowia - radzi amerykański stomatolog Alvin Danenberg, który prowadzi praktykę w Bluffton Center for Dentistry, jest on także pracownikiem College of Integrative Medicine w Hampstead.

Płyn do płukania ust zabija bakterie, te same które mogą spowodować choroby dziąseł. Ale to oręż mało wybiórczy, bo niszczy wszystkie bakterie i te złe, i te dobre. Bakterie przecież pełnią wiele funkcji w jamie ustnej - dobre gatunki niwelują aktywność szkodliwych, zaś stan dziąseł zależy od równowagi między różnymi typami mikroorganizmów. Warto uzmysłowić pacjentom znaczenie niedocenianych skutków obecności bakterii w jamie ustnej, czyli trawienia, na które także płyn do płukania ust oddziałuje.

Szczypta fizjologii
Szczególnie ważny jest jeden aspekt trawienia, czyli  przemiana związków azotu. Azotany występują powszechnie w warzywach. Podczas trawienia zamieniane są w azotyny, a następnie w tlenek azotu, który w organizmie m.in.: ogranicza ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko chorób kardiologicznych, poprawia sprawność fizyczną. Jest też niezwykle ważny z punktu widzenia stomatologa, bo dobrze wpływa na stan dziąseł. 

Jak do tego dochodzi? Pokarm bogaty w azotany jest przeżuwany i połykany. Azotany są wchłaniane w żołądku i górnej części jelita cienkiego. Duża część z nich jest koncentrowana w ślinie. Bakterie beztlenowe w jamie ustnej zamieniają azotany w azotyny, które połknięte trafiają do układu pokarmowego. W żołądku  część z nich zamieniana jest w tlenek azotu, część wnika do układu krwionośnego i dociera do każdej komórki w organizmie, gdzie tworzy się tlenek azotu. Tlenek azotu powstaje też w jelitach w wyniku aktywności flory jelitowej.

Tlenek azotu na zapalenie dziąseł
Tlenek azotu w ustach wnika do dziąseł i ma silne działanie przeciwzapalne, a także przeciwbakteryjne wobec patogenicznych mikroorganizmów. Są na to naukowe dowody - w 2016 r. zrandomizowane badanie kliniczne potwierdziło, że tlenek azotu w ślinie ogranicza zapalenie dziąseł – praca została opublikowana w Journal of Clinical Periodontology.

Dlatego warto uzmysłowić pacjentowi, że jeśli zabija bakterie w jamie ustnej stosując antyseptyczny płyn do płukania ust, to sprawia, że azotany w ślinie nie będą zamieniane do azotynów. Jeśli będzie ich mniej w organizmie, mniej będzie także cennego tlenku azotu.

Warto przy okazji rekomendować bogate źródła związków azotu w diecie czyli szpinak, sałaty, buraki, botwinkę, rukolę, radzi dr Alvin Danenberg.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH