PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Plucie lepsze od płukania

en
09-06-2016, 09:00
Plucie lepsze od płukania Dobre mycie zębów wymaga wiedzy (fot. pixabay)
Brytyjska organizacja Oral Health Foundation, która zajmuje się propagowaniem higieny jamy ustnej apeluje, by zamiast płukać usta po szczotkowaniu zębów jedynie wypluwać pozostałości pasty. Zapewnia, że  taki sposób lepiej działa na zęby.

Fundacja Oral Health Foundation przeprowadziła sondaż w ramach Narodowego Miesiąca Uśmiechu (w Wlk. Brytanii trwa od 16 maja do 16 czerwca). Wyniki ujawniły, że 62 proc. ankietowanych płucze usta wodą po myciu zębów.

- To zły zwyczaj, ponieważ wypłukaniu ulega fluor pozostały na zębach po szczotkowaniu - przestrzega Nigel Carter kierujący Oral Health Foundation. Fluor to najważniejszy składnik pasty do zębów. Ma duże „zasługi” dla zdrowia – wzmacnia szkliwo, sprawia że jest ono bardziej odporne na próchnicę. – Ale także zmniejsza ilość kwasów produkowanych przez bakterie na zębach. Wypluwanie pasty, a nie płukanie wodą sprawia, że pozostałości fluoru dłużej działają – radzi Carter.

Z sondażu wynika również, że 14 proc. osób po myciu zębów stosuje płyn do płukania ust. Efekty takiego postępowania są podobne – pozbawiamy zęby fluoru. Lepiej korzystać z płynu do płukania ust w jakiś czas po szczotkowaniu zębów. Wtedy będzie dawał najwięcej korzyści.

Do osób, które płuczą wodą usta w trakcie porannej toalety pretensje mają również brytyjscy działacze na rzecz środowiska. Okazuje się, że częściej niż inni, myją one zęby przy otwartym kranie z wodą, marnotrawiąc w ten sposób blisko 12 litrów wody podczas każdego szczotkowania.

Więcej:  dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH