PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Płeć zębów

en
07-03-2018, 13:33
Płeć zębów Najnowsze technologie są stosowane w badaniach najstarszych szczątków europejskich hominidów (fot. pixabay)
Na podstawie obrazu mikrostruktur górnych zębów przednich (konkretnie kłów) udaje się rozpoznać płeć z ponad 90 proc. dokładnością. Wszystko za sprawą mikrotomografii komputerowej.

Dr Cecilia García Campos, która bada zęby w ramach projektu antropologicznego, prowadzonego przez Centro Nacional de Investigación sobre la Evolución Humana (CENIEH), ma wszechstronne doświadczenia. Wykorzystując mikrotomografię komputerową badała już ludzkie zęby na potrzeby wydziału medycyny sądowej w Madrycie, ale także dla różnych instytucji z Republiki Południowej Afryki i Sudanu, a nawet prehistoryczne zęby ze szkieletów odkrytych w Atapuerca - miejscowości w północnej Hiszpanii, gdzie ponad 20 lat temu, na dnie jednej z okolicznych jaskiń odkryto najstarsze szczątki przodków człowieka sprzed blisko 900 tys. lat. 

Badanie wewnętrznej struktury pozwoliło określić typowe cechy budowy odróżniające zęby mężczyzn od zębów kobiet. Jak zapewnia  badaczka, wyniki badania mikrotomografem komputerowym pozwalają określić płeć z dokładnością do 92 proc. 

Badaczka ma nadzieję, że w ciągu najbliższych lat prowadzić analogiczne prace na zębach mlecznych. W przypadku dzieci badania zębów mikortomografem komputerowym, poza analizą DNA, może być jedynym sposobem na określenie ich płci.  

Więcej: alphagalileo.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
tomograf   zęby   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH