PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Plazma konkurencja dla ozonu w stomatologii

08-02-2013, 00:12
Plazma  konkurencja dla ozonu w stomatologii (fot. sxc.hu)
Plazma konkurencja dla ozonu w stomatologii (fot. sxc.hu)
Badania nad wykorzystywaniem plazmy w medycynie prowadzone są na świecie od dawna. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znaczący wkład w efekt końcowy będą mieli polscy naukowcy, którzy w ramach międzynarodowego projektu pracują nad skonstruowaniem przenośnego urządzenia. W przyszłości może posłużyć stomatologom nie tylko do usuwania szkodliwych bakterii z tkanek, ale także dezynfekcji gabinetu.

 Nad projektem pracują naukowcy z Politechniki Lubelskiej wspólnie z ekspertami z Korei, Turcji i Japonii. Biorą w nim udział eksperci różnych dyscyplin m.in. elektrotechnicy, mikrobiolodzy, specjaliści w zakresie badania struktur powierzchni i technik plazmowych.

Naukowcy zamierzają zbudować kilka kompaktowyh mikroreaktorów plazmowych, które można będzie przenosić, a następnie zbadać jak działają na różnych powierzchniach. W procesie mają być wykorzystane właściwości plazmy, która dzięki znajdującym się w niej różnym cząstkom zjonizowanym (elektrony, rodniki) usuwać może np. bakterie, niszcząc ich DNA. Sama plazma tworzy się przy wyładowaniach elektrycznych.

Plazmowe urządzenia można wykorzystać w biomedycynie np. przy leczeniu ran, usuwaniu szkodliwych bakterii z tkanek. Mogą być też stosowane przy oczyszczaniu różnych powierzchni np. środków opatrunkowych, ale także opakowań do produktów spożywczych, czy też do odkażania wody lub gleby.

Podobne rozwiązania są już stosowane w stomatologii przy leczeniu próchnicy lub usuwaniu bakterii za pomocą ozonu, czyli odmiany tlenu, który powstaje podczas wyładowań atmosferycznych. Plazma, w odróżnieniu od sterylizacji, pozwala na usuwanie wyselekcjonowanych zanieczyszczeń. Może mieć zastosowanie tam, gdzie zanieczyszczenia te występują w dużym rozproszeniu.

Projekt ma zakończyć się we wrześniu 2014 r., badania nad wykorzystaniem plazmy będą kontynuowane także później.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   plazma   ozonoterapia   leczenie próchnicy   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH