• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Planmeca radzi: zanim kupisz unit (I/VI)

Mirosław Stańczyk
23-05-2016, 07:56
Planmeca radzi: zanim kupisz unit (I/VI) Robert Wydorski, Denteq (foto: infoDENT24.pl)
Unit idealny? Nawet prestiżowe modele najlepszych marek nie spełnią oczekiwań lekarza dentysty, jeśli do zakupu właściciel gabinetu dentystycznego nie będzie należycie przygotowany.

O prawidłowym przygotowaniu gabinetu pod zakup unitu w rozmowie z infoDENT24.pl opowiada Robert Wydorski, współwłaściciel firmy Denteq zajmującej się obsługą serwisową gabinetów i klinik stomatologicznych.

Unit w gabinecie niczym tron w sali tronowej 
Truizmem jest stwierdzenie, że dobór unitu musi uwzględniać w pierwszej kolejności wielkość gabinetu. Pamiętajmy, iż minimalna powierzchnia gabinetu, która powinna być zarezerwowana na posadowienie fotela, to 8 mkw. Z tym, że to minimum wzrasta do 12 mkw., jeśli planowane jest wprowadzenie do tego samego pomieszczenia aparatu rentgenowskiego. Przepisy na to pozwalają, oczywiście pod pewnymi warunkami i w zależności od typu sprzętu diagnostycznego.

W trakcie ścisłej współpracy z firmą Planmeca wypracowaliśmy standardy, zgodnie z którymi bardzo poważnie traktujemy pomoc w zaprojektowaniu najkorzystniejszego rozmieszczenia nie tylko unitów, ale także innych istotnych elementów wyposażenia gabinetu, począwszy od newralgicznych urządzeń współpracujących, po specjalistyczne meble.

 Wizualizacja projektu wraz z rozmieszczeniem unitu, aparatu wewnątrzustnego i mebli w gabinecie wykonana przez firmę Denteq.

W przypadku niektórych unitów, szczególnie tych z górnej półki, np. Planmeca Sovereign - przyszłemu użytkownikowi jesteśmy gotowi dostarczyć drewniany model. Taki wzorzec (w skali 1:1) rozkładamy w gabinecie. To czas na sprawdzenie: 
- czy sprzęt rzeczywiście zmieści się w przeznaczonej dla niego przestrzeni; 
- czy usytuowanie względem urządzeń towarzyszących i mebli jest najkorzystniejsze; 
- czy lokalizacja będzie pasowała do koncepcji funkcjonowania gabinetu.

Położenie unitu musi uwzględniać optymalną komunikację: dentysta - personel pomocniczy - pacjent, i oczywiście zapewniać wszystkim maksymalny komfort. Nie wolno zmuszać pacjentów, aby ci przeciskali się do fotela, lawirując każdorazowo pomiędzy sprzętem a meblami. Narażanie pacjentów na niewygody to jeden aspekt sprawy. Pamiętajmy, że w takim przypadku zagrożone może być także nierzadko drogie wyposażenie.

Faktem jest, że stosowanie modeli, precyzyjnie odwzorowujących prawdziwe unity, to wciąż rzadkość w kontaktach z kontrahentami, ale faktem jest i to, że coraz większa liczba firm udostępnia, układane na powierzchni podłogi, szablony o wymiarach odpowiadających zamawianemu unitowi. Korzystajmy z takich możliwości. Naprawdę warto.

Optymalne posadowienie unitu wieńczy dzieło, ale żeby tak się stało, trzeba przewidzieć i przeanalizować wiele istotnych kwestii.

SŁOWA KLUCZOWE
Planmeca   Denteq   Robert Wydorski  

POLECAMY W SERWISACH