PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Planmeca radzi: unit działa bez zarzutu? Co zrobić, aby zawsze tak było. (IV/VI)

Mirosław Stańczyk
02-06-2016, 11:27
Planmeca radzi: unit działa bez zarzutu? Co zrobić, aby zawsze tak było. (IV/VI) Robert Wydorski, Denteq (foto: infoDENT24.pl)
Unit sam zadba o siebie! To oczywiście mit, wręcz niedorzeczność. Niestety wielu użytkowników traktuje specjalistyczny sprzęt jakby ten nie potrzebował systematycznej diagnostyki. Wszystko funkcjonuje bez problemu? To dobra okazja do wprowadzenia zasad, aby było tak nadal.

O głównych grzechach zaniechania podczas codziennej eksploatacji unitów stomatologicznych, w rozmowie z infoDENT24.pl – opowiada Robert Wydorski, współwłaściciel firmy Denteq zajmującej się obsługą serwisową gabinetów i klinik stomatologicznych.

Nowoczesne unity stomatologiczne wyposażone są w rozbudowane systemy zapewniające najwyższą ochronę samym urządzeniom i co ważniejsze - pacjentom i personelowi obsługującemu. Wiele z tego typu systemów wymuszonych jest przez przepisy i regulacje.

Systematyczna filtracja filtrów
Najsłabsze ogniwo we wszystkich procedurach zapewnienia czystości stanowi niestety człowiek. Mamy dobre doświadczenia z firmą Planmeca, która ułatwia użytkownikowi codzienne czynności. Unity tego producenta standardowo wyposażone są w system przepłukiwania torów wodnych. Sitka w misce spluwaczki oraz sitka w układzie ssania, skutecznie wyłapują drobne elementy zassane przez ssaki. W ten sposób najdrobniejsze nawet elementy, zassane przez ssaki są niezawodnie wyłapywane.

To oczywiście nie wystarczy. Użytkownik powinien stosować środki do dezynfekcji i czyszczenia powierzchni roboczych unitu, w tym do systemów ssących. Krew i ślina, które nie zostaną usunięte z przewodów, stanowią świetną pożywkę dla wszelkiego rodzaju bakterii i wirusów. Dochodzi do krzyżowania, mutacji drobnoustrojów i oczywiście do zmniejszania się średnicy samych przewodów. W tym celu należy używać dobrych, sprawdzonych środków w sposób przewidziany przez producenta.

Trzeba pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak „samoczyszczące się” filtry w unicie. Rolę tę pełnią sitka, które w sposób mechaniczny zapobiegają dostaniu się do unitu zanieczyszczeń, które trafić tam nie powinny.

 Zapchany filtr separatora niezidentyfikowaną substancją biologiczną. Skutek: brak siły ssania, nieprawidłowa praca separatora. Powód: stosowanie nieodpowiednich środków czyszczących.

Filtry wody i powietrza, montowane na wejściu unitu, zapobiegają dostaniu się większych zanieczyszczeń do układu.

Istnieje niebezpieczeństwo, że zanieczyszczona woda spowoduje zablokowanie drobnych przewodów w zaworach proporcjonalnych lub w membranach bloku sterującego. Efektem takiego niepożądanego procesu jest m.in. kapiąca woda z końcówek, a także utrudniona lub nawet niemożliwa płynna regulacja strumienia wody.

Podobnie jest z dopływem powietrza. Problemem mogą być zablokowane zawory. Gorzej, gdy brud zasysany wraz z powietrzem trafi do ust pacjenta.

Kładziemy duży nacisk na jakość wody i powietrza, bo to są główne media dostarczane do unitu.

Zaleca się, wymieniać filtry przynajmniej raz w roku. Zasadny jest montaż dodatkowego, nawet zwykłego sznurkowego filtru na ujęciu wody.

POLECAMY W SERWISACH