PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Plaga domowego wybielania zębów...węglem

en
24-08-2016, 09:30
Plaga domowego wybielania zębów...węglem Szkodliwa moda na domowe wybielanie zębów (fot. pixabay)
Popularny ostatnio środek wybielający zęby - czarna mikstura na bazie aktywnego węgla może prowadzić do trwałego zniszczenia szkliwa i erozji zębów.

Kapsułki z nowym środkiem do wybielania zębów dostępne są w sklepach internetowych. – To substancja o silnych właściwościach absorbujących. Po kilku minutach szczotkowania wchłania i usuwa bakterie, toksyny i plamy, rozjaśniając zęby – głosi reklama tego środka na YouTube.

O ile jednak kosmetyczny efekt stosowania węgla może okazać się korzystny, to jego długoterminowe skutki są szkodliwe dla zębów, alarmują dentyści. Ostatnio American Dental Association nie zaopiniowało pozytywnie ani jednego preparatu na bazie węgla. Nie wiadomo bowiem, jakie są właściwości ścierające tych środków.

Susan Maples, praktykująca dentystka i autorka książki na temat zdrowia jamy ustnej przestrzega - Szkliwo to jedyny „produkt” ektodermy, który się nie odnawia i nie goi. Gdy zostanie zniszczone, to jest zniszczone na zawsze. Można farbować włosy, przekłuwać skórę, niszczyć paznokcie, golić brwi, ale to wszystko, w przeciwieństwie do szkliwa, z czasem odrasta.

Bezpieczne produkty do wybielania zębów wnikają przez szkliwo do dentyny – wewnętrznej części zęba i w ten sposób rozjaśniają uśmiech. Co do preparatów na bazie węgla, nikt nie wie, jak silnie oddziałują one na szkliwo. Poza zmianą zabarwienia mogą wywoływać erozję zębów, powodując ich nadwrażliwość i próchnicę.

- Starcie szkliwa oznacza, że zęby staną się wrażliwsze na bodźce i ciemniejsze. Ponieważ szkliwo samo się nie zregeneruje, to w celu poprawienia wyglądu pozostaje jedynie pokrywanie powierzchni zębów licówkami – mówi Maples.

Bezpiecznie wybielić zęby można tylko w gabinecie stomatologicznym.

Więcej: foxnews.com

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wybielanie zębów   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH