PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Piotr Fudalej: nie warto zwlekać z naprawą aparatu ortodontycznego

informacja prasowa/szaft
23-04-2015, 08:00
Piotr Fudalej: nie warto zwlekać z naprawą aparatu ortodontycznego Piotr Fudalej: nie warto zwlekać z naprawą aparatu ortodontycznego (fot. materiały prasowe)
- Zbyt długie zwlekanie z naprawą czy wymianą aparatu ortodontycznego może przynieść niepożądane skutki – uważa dr hab. n. med. Piotr Fudalej, University of Bern.

Piotr Fudalej przekonuje, że choć zakładając aparat ortodonta przekazuje pacjentowi kompendium wiedzy na temat jego funkcjonowania, zdarzają się niespodziewane sytuacje. Wszelkie problemy z aparatem pacjenci powinni rozwiązywać od razu.

- Szybką wizytę u ortodonty pacjenci powinni umówić, gdy jeden z elementów aparatu ulegnie złamaniu. Taka sytuacja wymaga natychmiastowego kontaktu ze specjalistą. Równie niebezpieczne jest odklejenie się zamka od zęba. Dzięki ligaturom oderwana część nie odpadnie, może jednak powodować znaczny dyskomfort. Powodem jest najczęściej spożywanie twardych pokarmów. Zdarza się również, że zamek odkleja się podczas szczotkowania zębów. Jeśli mimo ligatury część zsunie się z łuku, należy zachować ją do wizyty, aby ortodonta mógł ją ponownie przymocować - wyjaśnia dr hab. n. med. Piotr Fudalej.

Dentysta zwraca uwagę, że fundamentem bezproblemowego noszenia aparatu jest właściwa higiena. Na warsztat trzeba wziąć także dotychczasową dietę. Choć może być to trudne, należy w znacznym stopniu ograniczyć, bądź zupełnie wyeliminować produkty twarde (owoce, warzywa, orzechy) i klejące (gumy, cukierki).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH