• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pionierski zabieg wszczepiania implantów przeprowadzony przez robota

en
25-09-2017, 08:05
Pionierski zabieg wszczepiania implantów przeprowadzony przez robota W Chinach jest 400 mln pacjentów, którzy wymagają protez lub implantów stomatologicznych (fot. pixabay)
W Chinach brakuje dentystów, szczególnie chirurgów stomatologicznych. W konsekwencji mnożą się błędy medyczne. Stąd próby, aby ludzi zastąpić robotami. Pierwsza operacja już się odbyła. Procedura wszczepienia dwóch implantów zajęła maszynie godzinę.

Pierwsza operacja stomatologiczna, przeprowadzona przez robota, odbyła się w mieście Xi’an, w prowincji  Shaanxi, w środkowych Chinach. Polegała na wszczepieniu dwóch implantów.

Lekarze dentyści byli obecni na sali, ale ich rola polegała wyłącznie na obserwowaniu czy wszystko przebiega poprawnie. Implanty stomatologiczne do wszczepienia powstały w technologii 3D. Przed operacją pacjentka przeszła tomografię komputerową czaszki, ze szczególnym uwzględnieniem szczęki i żuchwy. Zapisane dane w specjalnym systemie pozwoliły robotowi precyzyjnie zlokalizować operowane miejsce i przeprowadzić zabieg wszczepiania implantów. Implanty zostały wszczepione z marginesem błędu rzędu 0.2-0.3 mm,  co uznano za sukces przy tego typu operacji. Zabieg trwał niecałą godzinę. 

Robot stomatologiczny stworzyli pracownicy Fourth Military Medical University’s Affiliated Stomatology Hospital oraz Beihang University. Prace trwały cztery lata.  Robot łączy wiedzę i umiejętności lekarza dentysty z osiągnięciami najnowszej technologii.  Sam może przeprowadzić operację i jest wolny od błędów popełnianych przez człowieka, chwalą swoje osiągnięcie twórcy urządzenia.

Z badań stanu uzębienia Chińczyków wynika, że jest tam obecnie blisko 400 mln pacjentów, którzy wymagają protez lub implantów stomatologicznych. Potrzebna jest armia wyspecjalizowanych dentystów, aby wszyscy otrzymali leczenie. Co roku przeprowadzanych jest ok. 1 mln zabiegów implantologicznych.  Pacjenci często czekają zbyt długo na zabieg, co powoduje dodatkowe problemy. 

Chirurdzy wszczepiający implanty pracują w bardzo małej przestrzeni jamy ustnej, często w trudno dostępnych miejscach, z bardzo ograniczoną możliwością obserwowania swoich czynności, co dodatkowo utrudnia przeprowadzenie zabiegu. Robot może te problemy pokonać.

Więcej: time.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH