PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pijawki u dentysty

Ewa Nieckuła
20-04-2017, 12:45
Pijawki u dentysty Hirudoterapia w gabinecie stomatologicznym wspomaga leczenie farmakologiczne (fot. pixabay)
Hirudoterapia odkrywana jest na nowo, także w stomatologii. To całkiem naturalne w Polsce, która jest piątym światowym eksporterem pijawek lekarskich.

Pierwszy odnotowany przypadek hirudoterapii w stomatologii miał miejsce w 1817 r. w trakcie leczenia przetoki ustno-zatokowej, sześć pijawek przystawionych do spuchniętego obszaru twarzy. W 1839 r. były wykorzystane przy drenażu ropnia okołozębowego. W tym przypadku dr Chapin Harris przykładał pijawki do dziąsła umieszczając je w rurce.

Pijawki w czasie gryzienia, szczególnie przez pierwsze kilkanaście minut, wprowadzają do krwi człowieka ok. 160 różnych (z czego tylko 60 jest zbadanych) substancji.  Antykoagulanty zawarte w ich ślinie zwiększają przepływ krwi w tkankach dziąseł, dzięki temu szybciej są eliminowane zbędne produkty przemiany materii. Działają też przeciwzapalnie, a przez to przeciwbólowo.

Jak mówił w rozmowie z Tygodnikiem  Podhalańskim stomatolog Wojciech Gąsienica Ciułacz leczenie pijawkami to znakomite i nowoczesne wspomaganie konwencjonalnej medycyny, jednak ze względu na wymóg posiadania odpowiedniej wiedzy, zabiegi leczenia pijawkami powinni stosować tylko lekarze.

W  klinice implantoprotetycznej, którą prowadzi w Szczecinie stosuje pijawki w leczeniu powikłań zapalnych zębów i przyzębia, a także po różnego typu zabiegach chirurgicznych czy implantoprotetycznych, którym towarzyszą obrzęk i ból.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   leczenie bólu  

POLECAMY W SERWISACH