PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pierwszy na rynku chromatograf gazowy dla dentystów

smn
30-05-2016, 10:44
Pierwszy na rynku chromatograf gazowy dla dentystów Analiza gazów w wydychanym powietrzu w 4 min. (fot. pixabay)
Halitoza, przykry zapach z ust może wynikać z wielu problemów, od złej higieny jamy ustnej po chorobę refluksową czy cukrzycę. Firma Nissha opracowała OralChroma – jak twierdzi producent - jedyny na rynku chromatograf gazowy przeznaczony dla dentystów do diagnostyki przyczyn halitozy.

Pacjent dmucha w jednorazową strzykawkę. Pracownik gabinetu wkłada ją w OralChroma i odbywa się analiza składu powietrza. Po czterech minutach OralChroma podaje wynik badania – stężenie gazów powodujących halitozę. Przesyła wyniki do komputera, który je analizuje.

Siarkowodór jest bezpośrednim skutkiem złej higieny jamy ustnej. Pacjenci, którzy nie szczotkują i nie nitkują zębów, oraz ci którzy nie mieli od dawna usuwanego kamienia nazębnego mogą mieć nagromadzony osad na języku, co tworzy przykry zapach.

Metylomerkaptan wiąże się z bakteriami, które powodują paradontozę, zapalenie dziąseł i próchnicę. Natomiast trzecia substancja – siarczek dimetylu - jest przenoszony przez krew i powstaje w wyniku toczącej się choroby układu pokarmowego, nerek, wątroby, a nawet raka.

Wysoki poziom siarkowodoru powinien zainicjować rozmowę z pacjentem na temat diety oraz sprawdzenie czy nie jest potrzebne usuwanie kamienia nazębnego. Duże stężenie metylomerkaptanu jest wskazówką dla dentysty, że powinien szukać infekcji powodującej przykry zapach. Natomiast obecność siarczku dimetylu staje się powodem do szukania diagnozy u lekarzy innych specjalności.

OralChroma monitoruje obecność gazów w oddechu w ciągu leczenia. Jeśli ktoś miał na przykład siarkowodór na poziomie 700 jednostek i zaczyna zmieniać nawyki higieniczne, przy kolejnych wizytach może obserwować, jak poziom tego gazu zmniejsza się w miarę jak poprawia technikę czyszczenia zębów.

OralChroma można podłączyć przez USB z każdym komputerem. Chociaż OralChroma jest nowym urządzeniem na rynku dentystycznym nie jest nową technologią. Firmy opracowujące nowe produkty w przemyśle spożywczym i producenci preparatów do higieny jamy ustnej, a także laboratoria naukowe stosują tę technologię do własnych celów. Podczas gdy koszt innych urządzeń do chromatografii gazowej może sięgać 100 tys. USD, cena OralChroma sięga tylko kilku tys. USD. Producent liczy, że to urządzenie szybko stanie się popularne wśród dentystów.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
gabinet stomatologiczny   halitoza   diagnostyka  

POLECAMY W SERWISACH