PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Pierwszy na Podlasiu zabieg implantologiczny z użyciem technologii druku 3D

ms
06-06-2016, 07:50
Pierwszy na Podlasiu zabieg implantologiczny z użyciem technologii druku 3D Wszczepienie implantu 3D w klinice Medico.
W zambrowskiej klinice stomatologicznej Medico dokonano zabiegu wszczepiania implantów stomatologicznych przy użyciu specjalnego szablonu drukowanego w technologii 3D.

Operację przeprowadził niemiecki chirurg implantolog dr n.med. Lothar Kluba. Była to druga tego typu operacja w Polsce.

Mniejsze ryzyko powikłań i niepowodzenia zabiegu, sprawniej przeprowadzona operacja, szybsza rekonwalescencja a przede wszystkim mniejszy ból odczuwany przez pacjenta. To najważniejsze elementy wszczepiania tego typu implantów stomatologicznych.

Zabieg w nowej technologii odbył się 3 czerwca w zambrowskiej klinice stomatologicznej Medico. Operację przeprowadził niemiecki chirurg implantolog dr n.med. Lothar Kluba. Była to druga tego typu operacja w Polsce.

Opis metody
Obecnie obowiązującym standardem w leczeniu implantologicznym jest tzw. zabieg płatowy. - W skrócie, sprowadza się to do rozcięcia dziąsła i odsłonięcia kości w miejscu planowanego implantu. Następnie chirurg przygotowuje otwór w kości czyli tzw. „łoże”, w którym umieszcza tytanowy implant a na koniec zszywa operowane miejsce – wyjaśnia lek. stom. Alina Ankowska z Medico Clinic w Zambrowie.

W praktyce oznacza to, że wybór miejsca i przygotowanie „łoża” odbywa się śródoperacyjnie i wiele w tym względzie zależy od umiejętności i doświadczenia lekarza. Nowy sposób postępowania klinicznego, redukuje do minimum ryzyko popełnienia błędu w trakcie operacji oraz wystąpienia poważnych powikłań związanych z nieodpowiednio dobranym miejscem wprowadzenia implantu.

Na podstawie obrazu z tomografii komputerowej wykonywany jest projekt specjalnego szablonu uwzględniającego indywidualne warunki anatomicznego ukształtowania kości danego pacjenta, w którym zostaje zaplanowane precyzyjnie miejsce umieszczenia implantu. Projekt zostaje następnie wydrukowany z polimerów w technologii 3D.

- Podczas zabiegu, chirurg umieszcza szablon w obrębie pola zabiegowego. W miejscu wskazanym przez „celownik” nawierca otwory, przygotowując tym samym „łoże” pod implant – mówi dr n. med. Lothar Kluba, doświadczony chirurg implantolog, na co dzień stosujący tę metodę w klinice w Dusseldorfie.

Mocne strony
Jak podkreśla specjalista, w ten sposób wykluczona jest jakakolwiek pomyłka, która może się zdarzyć przy wykonywaniu łoża w sposób tradycyjny. Nowa metoda pozwala jednocześnie na uniknięcie zabiegu płatowego. - Oznacza więc mniejszą ranę pooperacyjną, ponieważ w dziąśle zostaje wycięty tylko niewielki otwór, dokładnie tam gdzie będzie nawiercona kość. Nie ma potrzeby rozcinania tkanek na taką skalę, jak to ma miejsce przy tradycyjnym schemacie postępowania – zaznacza dr Kluba. 

SŁOWA KLUCZOWE
drukarki 3D   implantacja natychmiastowa  

POLECAMY W SERWISACH