• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pięć pytań, na które powinien znać odpowiedź każdy użytkownik past do zębów

ws
21-07-2015, 12:43
Pięć pytań, na które powinien znać odpowiedź każdy użytkownik past do zębów Co powinno się wiedzieć o pastach do zębów (foto: pixabay)
Co łączy pastę do zębów z środkiem do czyszczenia piecyków? Na to m.in. pytanie odpowiadają eksperci, współpracujący z brytyjską Federacją Which, która za cel stawia sobie badanie składu produktów użytkowych dostępnych w Wielkiej Brytanii.

W samej Wielkiej Brytanii jest 100 typów pas do zębów. Tylko Colgate oferuje 45 tego typu produktów.

Pytaj o fluor
Fluor jest zasadniczym pierwiastkiem, dzięki któremu pasta do zębów ma pożądane właściwości. Analizując to co producent napisał na opakowaniu pasty do zębów, warto zorientować się także jakie jest stężenie fluoru w całkowitej masie produktu.

O ile liczba cząsteczek fluoru będzie mniejsza niż 1 tys. w objętości 1 mln innych (1000 ppmF) – to taka pasta w zasadzie nie będzie spełniała pokładanych w niej nadziei. Poziom 1450 ppmF jest powszechnie rekomendowany i występuje w większości past z fluorem, aczkolwiek w USA na przykład, gdzie woda pitna jest w dużym stopniu fluoryzowana, większość past ma niewiele więcej fluoru niż 1000 ppmF.

Pytaj o frakcje wybielające
Eksperci (dentyści) w Wielkiej Brytanii, poproszeni przez Which o przeanalizowanie właściwości wybielających dwóch past: Macleans White & Shine and Colgate Max White One, doszli do przekonania, że żadna z nich nie powoduje efektów reklamowanych przez producentów, czyli widocznych efektów już po tygodniu od rozpoczęcia stosowania. Zawarta w takich pastach mika i krzemionka nie doprowadzają do osiągnięcia zakładanych rezultatów.

Pytaj o działanie na nadwrażliwe zęby
Eksperci zwracają uwagę na fakt, że działanie past, rekomendowanych na nadwrażliwe zęby, opierają się na kilku podstawowych mechanizmach, wykorzystujących reakcje chemiczne z udziałem: azotanu potasu, fluorku cynawego, argininy, formuły NovaMin. Nie każdy z wymienionych czynników działa na wszystkich użytkowników. Dlatego też nie powinien zrażać brak efektu. Trzeba próbować aż do momentu znalezienia tej odpowiedniej pasty.

Pytaj o cenę
Sprawdź cenę i uważaj z jakim opakowaniem masz do czynienia. Pudełka o identycznych gabarytach mogą zawierać różne objętości pasty do zębów.

Lepiej nie pytaj
Skrupulatne sprawdzenie kompozycji składników, tworzących pastę do zębów, w trakcie mycia uzębienia może spowodować szybkie wyplucie resztek pasty i dokładne wypłukanie tego co pozostało w jamie ustnej.

W pastach do zębów są takie składniki jak: wodorotlenek sodu tworzący z wodą silnie żrący ług sodowy, czy kwas maleinowy (PVM/MA) powszechnie używany w lakierach do włosów. Są też komponenty, które tworzą substancje czynne np. w środkach do czyszczenia piecyków. Argumenty, że ich stężenie jest znikome, nie odsuwają niepokojów dociekliwych użytkowników past do zębów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH