PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Picie soków owocowych to dla małych dzieci więcej szkody niż pożytku

smn
25-05-2017, 11:00
Picie soków owocowych to dla małych dzieci więcej szkody niż pożytku Soki owocowe powinny zniknąć z diety kilkumiesięcznych dzieci (fot. pixabay)
American Academy of Pediatrics nie zaleca podawania soków owocowych dzieciom przed ukończeniem pierwszego roku życia. Z dietetycznego punktu widzenia żadnych korzyści nie dają, a tylko ułatwiają rozwój próchnicy, ostrzegają eksperci.

O ile lekarz specjalnie nie zaordynuje dziecku picia soków owocowych, nie należy ich mu podawać zanim nie skończy roku. Soki owocowe nie dają korzyści odżywczych i są szkodliwe dla zębów! Tyle najnowsze rekomendacje American Academy of Pediatrics. Według dotychczas obowiązujących zaleceń, które AAP wydała z 2001 r., dzieci mogły pić soki owocowe po ukończeniu sześciu miesięcy.

Jednak z upływem czasu przybyło dowodów naukowych, że soki owocowe podawane niespełna rocznym dzieciom mogą zrobić więcej złego niż dobrego.

Nowe zalecenia zostały opublikowane przez czasopismo Pediatrics.

Rodzice podając maleńkim dzieciom soki wierzą, że jeśli wybiorą napój, który zawiera  100 proc. soku z owoców,  to stanowi  on alternatywę dla nierozdrobnionego owocu. Tak jednak nie jest!

Niektóre soki owocowe zawierają duże ilości witamin i minerałów, w tym witaminy C i potasu, ale zawierają także wysokie stężenia cukru, za to niewiele innych ważnych składników odżywczych, na przykład błonnika. Badania przeprowadzone w 2016 r. wykazały, że soki owocowe mogą zawierać do 2 łyżeczek cukru na 100 ml porcję napoju.

Pojawiły się także prace badawcze, które dowodzą, że picie soków owocowych jest główną przyczyną próchnicy zębów i otyłości dziecięcej. I stąd taka zmiana w stanowisku AAP.
Amerykańscy pediatrzy ograniczają nawet zalecane dawki soku w diecie starszych dzieci . Dla dzieci w wieku 1-3 lat AAP rekomenduje spożycie 120 ml soków dziennie,  w wieku 4-6 lat - 120-180 ml soku, a dzieci i młodzież między 7-18 r. życia nie powinna pić więcej niż 240 ml soku dziennie.

Co więcej, w zaleceniach zawarte jest także wskazanie, by nie podawać dzieciom soku w butelkach lub kubkach z dziubkiem, z których dzieci popijają przez cały dzień.  Te naczynia powodują, że zęby są mocno wyeksponowane na działanie soku, co ułatwia rozwój próchnicy.

Więcej: medicalnewstoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   próchnica wczesnego dzieciństwa  

POLECAMY W SERWISACH