PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Picie mleka po słodyczach chroni zęby?

en
26-07-2016, 09:15
Picie mleka po słodyczach chroni zęby? Mleko chroni zęby przed próchnicą (foto: pixabay)
Po cukierkach i ciastkach należy umyć zęby, albo wypić szklankę mleka – dr Christine Wu z Chicago College of Dentistry dowodzi, że picie mleka ogranicza produkcję kwasów przez bakterie żyjące w jamie ustnej.

- Chcemy uświadomić ludziom, że mleko spożywane między posiłkami, a zwłaszcza po słodkich przekąskach, szczególnie u dzieci, może ograniczać ryzyko próchnicy – mówi dr Wu. 

Poprzednio dr Wu badała w jaki sposób składniki roślinnych substancji o antybakteryjnych właściwościach mogą być stosowane przeciwko patogenom jamy ustnej. Interesował ją także korzystny wpływ, jaki mają na stan jamy ustnej niektóre pokarmy i napoje bogate w roślinne polifenole (katechiny i proantocyjanidy), na przykład herbata, rodzynki, żurawina, suszone śliwki.

Obecnie zajmuje się analizą wpływu mleka o niskiej zawartości tłuszczu, 100 proc. soku jabłkowego oraz wody  na powstawanie płytki nazębnej u dzieci w wieku 7-11 lat. Okazuje się, że mleko jest bardzo zdrowym napojem, redukującym kwasowy odczyn w jamie ustnej, który powstaje zwłaszcza po spożyciu deseru i zapobiega próchnicy.

Picie mleka od dawna jest uznawane za zdrowy nawyk dobrze wpływający na stan kości i zębów. Dr Wu podkreśla, że mleko ma także przeciwnowotworowe właściwości. W niedawno zakończonych badaniach udowodniła, że może ono zmniejszać kancerogenny potencjał cukrów.

- Szczotkowanie zębów i dbanie o zdrowie jamy ustnej to nadal najlepsze metody ograniczania płytki nazębnej - przestrzega dr Wu.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dieta   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH