PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pianka - antidotum na uszkodzone kości żuchwy

ms
18-04-2017, 11:19
Pianka - antidotum na uszkodzone kości żuchwy Nowy materiał na problemy z żuchwą
Zdeformowana żuchwa jest poważnym problemem medycznym. Problemem tym zajęli się skutecznie naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute oraz Texas A&M University.

Wypadek, choroba nowotworowa lub defekty wynikające ze schorzeń periodontycznych. Niezależnie od etiologii, uszkodzona tkanka kostna żuchwy jest życiowym problemem dla chorego i poważnym wyzwaniem dla lekarzy zajmujących się rekonstrukcją zdeformowanej struktury kostnej.

Naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute oraz Texas A&M University rozpoczęli pracę nad unikatową strukturą, która mogłaby stanowić materiał optymalnie uzupełniający fragmenty zdeformowanej żuchwy. Chodzi o bioaktywną piankę, która w temperaturze pokojowej zachowuje plastyczne właściwości pod wpływem enzymów zawartych w ludzkiej ślinie. Cecha ta daje nadzieję na opracowanie technologii umożliwiającej perfekcyjne dopasowanie sztucznej struktury do skomplikowanego kształtu zdeformowanej żuchwy.

Powierzchnia unikatowej pianki ma strukturę gąbczastą, która ułatwia biointegrację. Biowchłanialne implanty po zakończeniu zrostu kostnego stopniowo rozkładają się na tlen i dwutlenek węgla, znikając ostatecznie z organizmu w ciągu kilku lat po wszczepieniu.

Prof. Mariah Hahn z Center for Biotechnology and Interdisciplinary Studies wyjaśnia, że w przypadku rozległych zniekształceń, obejmujących kilkucentymetrowe powierzchnie, gąbczasta struktura wymaga wzmocnienia w postaci grafu zbudowanego na bazie tkanki kostnej pobranej najczęściej z biodra, co może spowalniać proces biodegradowalności.

Kolejną zaletą nowego materiału jest jego polidopaminowa powłoka. Dzięki niej łatwiejszy jest proces remineralizacji przebiegający z udziałem kryształów hydroksyapatytu.

Prace grupy amerykańskich naukowców trwają od pięciu lat. Dotychczas z powodzeniem przeprowadzono eksperymenty na zwierzętach. Etapu badań klinicznych jeszcze nie rozpoczęto.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
żuchwa   rekonstrukcja kości żuchwy  

POLECAMY W SERWISACH