PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Phobos na ratunek dentofobom?

PAP-Nauka/szaft
14-01-2015, 08:03
Phobos na ratunek dentofobom? Phobos - kolejne narzędzie do walki z dentofobią (fot. Fotolia/PTWP)
Zespół naukowców z Politechniki Białostockiej opracował Phobos - wirtualny system pozwalający przenieść się pacjentowi do rzeczywistości, której się boi. Czy urządzenie znajdzie zastosowanie w walce z dentofobią?

Prototyp urządzenia opracowała dwójka studentów wraz ze swoim wykładowcą. Autorzy podkreślają, że jest skuteczny, ponieważ konfrontuje pacjenta z sytuacją lękową, a to obecnie najczęściej stosowana metoda leczenia wszelakich fobii. Wynalazek ma pomóc zwizualizować przyczynę strachu.

Wyświetlane środowisko będzie uzależnione od wymagań psychoterapeuty i dostosowane do potrzeb danego pacjenta. Naukowcy podkreślają, że są w stanie stworzyć każdy wyimaginowany świat, a więc pewnie także odzwierciedlić wnętrze gabinetu dentystycznego. - Grafika komputerowa nie stawia przed nami żadnych limitów w odtwarzaniu danej sytuacji - podkreślają autorzy projektu. 

Jednym z dwóch elementów systemu jest kask pozwalający na wyświetlania trójwymiarowej rzeczywistości. Autorzy urządzenia liczą, że ich rozwiązanie pojawi się w sklepach najpóźniej w czwartym kwartale 2015 roku. Kaski mają kosztować nie więcej niż 400 USD.

Źrodło: PAP-Nauka 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Phobos   dentofobia   strach przed dentystą  

POLECAMY W SERWISACH