PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Peptydy "ze śliny" dobre na implanty?

smn
13-04-2017, 10:42
Peptydy Nie ustają poszukiwania metod poprawiających przyjmowanie się implantów (fot. pixabay)
Peptydy, zawarte w ślinie, mogą być kluczem do przyspieszenia procesu łączenia się tytanowego implantu z otaczającymi go komórkami jamy ustnej.

Implant z sukcesem zostaje wszczepiony, gdy otaczające go komórki szybko się z nim integrują i tworzą barierę przeciwdziałającą infekcji. Dlatego naukowcy poszukują sposobów, by przyspieszyć tworzenie się tej bariery. 

Na ostatniej konferencji  International Association for Dental Research (IADR) w San Francisco holenderscy naukowcy prezentowali pracę na temat histatyny (Hst1) – małego, bogatego w reszty histydyny peptydu zawartego w ślinie. Rosną nadzieje na jego zastosowania kliniczne w implantologii sotmatologicznej. Wyniki badań przedstawiła dr Irene van Dijk z Academic Medical Center w Amsterdamie.

 W jednym z eksperymentów przeprowadzonych przez dr Van Dijk zauważono szybki proces osteointegracji ludzkich komórek pod wpływem Hst1 w zetknięciu się z powierzchnią szklaną. Na kolejnym etapie badacze sprawdzali jak przebiega ten proces na powierzchni tytanu, z którego produkowane są implanty stomatologiczne.
- Potwierdziliśmy, że histatyny 1, zawarte w ślinie, stymulują komórki do integracji i rozprzestrzeniania się – podkreślała dr Irene van Dijk. Efekty były widoczne już po trzech godzinach. Komórki przywierały do tytanu z dwukrotnie większą intensywnością niż komórki bez peptydu. Dr Van Dijk była zaskoczona, jak duża była ta różnica.

Jednak choć tak obiecujące, badania nadal są na bardzo wczesnym stadium. Naukowcy nie rozumieją w pełni, w jaki sposób ten proces przebiega. Nie prowadzili do tej pory żadnych badań na żywych organizmach. W planach są eksperymenty sprawdzające przyjmowanie się implantów u zwierząt. Dr Van Dijk myśli już o zastosowaniach nowej metody u ludzi, na przykład  w postaci zastrzyków z histatyny 1.

- Chcemy zbadać mechanizm działania histatyny 1. Chcielibyśmy prowadzić badania nad potencjalną terapią w klinikach stomatologicznych. Potrzebujemy do tego celu partnera – producenta implantów, by wspólnie pracować nad tym produktem- mówi dr Van Dijk.

 Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
osteointegracja   implanty_stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH