• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pasty do zębów: standardowe vs organiczne

ms
12-01-2015, 13:44
Pasty do zębów: standardowe vs organiczne Pasta eco (foto: sxc.hu)
Bezwzględna walka o klienta, czy dbałość o jego zdrowie? Argumentów za organicznymi pastami do zębów jest wiele, oprócz jednego lecz zasadniczego - wielkoprzemysłowe technologie, stosowane przez wiodące koncerny farmaceutyczne i kosmetyczne, zaangażowały olbrzymie pieniądze w rozwiązania nie do końca trafiające w upodobania ortodoksyjnych fanów zdrowego stylu życia.

Co i raz media obiegają informacje o rakotwórczych pastach do zębów. Z reguły wieści te dotyczą produktów z logami nieznanych marek, najczęściej zadomowionymi w Chinach. Na cenzurowanym jest nie tylko Państwo Środka. Niedawno temu wszyscy mówili o obecności triklosanu, związku organicznego z grupy fenoli, znalezionego w pastach do zębów potężnego koncernu kosmetycznego. Stosowanie triklosanu to powszechne zjawisko. Związek ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, znajduje się on nie tylko w pastach do zębów, ale także w mydłach antybakteryjnych, dezodorantach, kosmetykach, tkaninach antybakteryjnych.

Nie koniec na tym. W pastach do zębów znajdują się także inne toksyczne związki chemiczne, zapobiegające m.in. rozwojowi bakterii, a wykorzystywane np. podczas szczelinowania hydraulicznego - przekonują naukowcy z University of Colorado Boulder. W Analytical Chemistry opublikowali oni wyniki badań nad surfaktantami obecnymi w płynach do szczelinowania hydraulicznego (metoda wydobywania gazu łupkowego). - Większość z nas używa tych samych związków w codziennej higienie - zapewnia Michale Thurman, koordynator badań i współzałożyciel Laboratory for Environmental Mass Spectrometry na University of Colorado.

Sytuację tę wykorzystują producenci past organicznych, którzy podsuwają klientom: ekstrakt cedrowego propolisu, siedem naturalnych syberyjskich ziół, olej z herbacianego drzewa. Komponentów nieskażonych chemią jest niemal nieograniczona liczba.

Naturalne składniki mają zdolność niszczenia lub blokowania bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków, wpływają na skład mikroflory w jamie ustnej, zapobiegają tworzeniu się nalotu nazębnego, są skuteczne w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Tak przynajmniej zapewniają producenci.

Jakość organicznych past do zębów potwierdzona jest z reguły europejskim certyfikatem organicznej kosmetyki COSMOS. Pozostaje zbadanie w oparciu o metody naukowe skuteczności działania organicznych past do zębów. Tego typu programy badawcze wymagają wielomilionowych nakładów, na podjęcie których stać tylko największe firmy na rynku.

Więcej: dentalheroes

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH