PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pasta do zębów wyleczy malarię?

PAP/smn
23-01-2018, 09:20
Pasta do zębów wyleczy malarię? Triclosan - bakteriostatyczny składnik pasty do zębów hamuje rozwój zarodźca malarycznego (fot. pixabay)
Składnik pasty do zębów - triclosan daje nadzieję na leczenie lekoopornej malarii, która stanowi coraz większe zagrożenie w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej.

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge odkryli, że zawarty w paście do zębów triclosan może pomóc walczyć z coraz częściej występującym lekoopornym rodzajem malarii.

Triclosan  zapobiega namnażaniu się bakterii próchnicotwórczych, gdyż blokuje działanie enzymu ENR (reduktazę białka przenoszącego grupę enolowo-acylową), który bierze udział w produkcji kwasów tłuszczowych.

Od pewnego czasu naukowcy wiedzieli, że triclosan hamuje również rozwój, wywołującego malarię pierwotniaka Plasmodium we krwi. Podejrzewali, że działo się tak właśnie dlatego, że triclosan wpływał na enzym ENR.

Kolejne badania wykazały jednak, że substancja ta hamuje rozwój pasożyta poprzez blokowanie zupełnie innego enzymu o nazwie DHFR (reduktaza dihydrofolianowa). Enzym DHFR jest celem znanego leku przeciwmalarycznego o nazwie pirymetamina, jednak wiele pasożytów, zwłaszcza w krajach afrykańskich, wykształciło oporność na ten lek.

Więcej: cam.ac.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
pasta do zębów   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH