PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pasta do zębów, niczym aspiryna, walczy z procesem zapalnym?

en
07-11-2016, 09:39
 Pasta do zębów, niczym aspiryna, walczy z procesem zapalnym? Czy pasta do zębów okaże się równie skuteczna jak aspiryna? (fot. pixabay)
Pasta do zębów nie tylko istotnie zmniejsza osad na zębach, ale także proces zapalny w organizmie. Wstępne, na razie, wyniki badań są na tyle obiecujące, że zaplanowano kolejne analizy na bardzo dużą skalę. Prowadzi je ten sam człowiek, który 20 lat temu dowiódł niezwykłych właściwości aspiryny.

Nowa pasta do zębów Plaque HD® istotnie ogranicza ilość płytki nazębnej i procesy zapalne w organizmie. Plaque HD® zawiera wyjątkową kombinację i stężenie czynników czyszczących, które osłabiają strukturę płytki, co pozwala skuteczniej ją usuwać.

W badaniu wzięło udział 61 dorosłych zdrowych osób (wiek 19-44 lata). Wszyscy uczestnicy otrzymali 60-dniowy zapas pasty do zębów Plaque HD® albo placebo i takie same zalecenia co do szczotkowania zębów. Oceniano stan płytki nazębnej oraz poziom białka CRP na początku i pod koniec prowadzenia eksperymentu.

Do oceny ilości płytki nazębnej służył fluorescencyjny płyn do płukania ust. Pomiary stężenia białka CRP były robione w niezależnym laboratorium.

Jak donosi American Journal of Medicine, pasta Plaque HD® usuwa płytkę nazębną w 49 proc. podczas, gdy pasta placebo zaledwie w 24 proc. Natomiast poziom białka CRP (stan wyjściowy 0,5 mg/l) pasta Plaque HD® zredukowała o 29 proc. w porównaniu z placebo, które wywołało wzrost stężenia białka CRP o 25 proc.

- Podczas gdy skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej nikogo nie zaskoczyła, to pomiar białka CRP był zupełnie zaskakujący, powiedział prof. Charles H. Hennekens, z Charles E. Schmidt College of Medicine na Florida Atlantic University.

Wstępne wyniki dowodzące jej potencjału w redukowaniu procesów zapalnych stały się bodźcem do przeprowadzenia podobnego badania na dużo większą skalę, które określi czy Plaque HD® wydajnie zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru niedokrwiennego mózgu. Będzie ono przeprowadzone w ramach Wisconsin Network for Health Research (WiNHR) oraz Wisconsin Research and Education Network (WREN).

Projektem badawczym ma kierować prof. Hennekens, jeden z najbardziej utytułowanych naukowców. Kilka tygodni temu New England Journal of Medicine do najbardziej wpływowych raportów w ciągu ostatnich 20 lat zaliczył pracę prof. Hennekensa z 1997 r. na temat aspiryny, procesów zapalnych i chorób kardiologicznych. Były to pierwsze badania, które dowiodły, że poziom białka CRP  koreluje z ryzykiem sercowo-naczyniowym.  W rankingu Science Watch, w latach 1995-2005,  prof. Hennekens był trzecim najczęściej cytowanym naukowcem na świecie.

Więcej: amjmed.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zawał serca   płytka nazębna   pasta do zębów  

POLECAMY W SERWISACH