• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Parodontoza powiązana z wyższą śmiertelnością u pacjentów z PChN

en
25-03-2016, 10:09
Parodontoza powiązana z wyższą śmiertelnością u pacjentów z PChN Choroby przyzębia grożą chorobą nerek (źródło: Wikipedia)
Przewlekła choroba nerek jest następstwem nie tylko cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi, ale także schorzeń przyzębia.

Co więcej, pacjenci cierpiący na przewlekłą chorobę nerek  i parodontozę mają wyższe ryzyko śmierci niż ci, którzy chorują tylko na PChN – dowodzą wyniki badań prowadzonych na University of Birmingham, w Wielkiej Brytanii.  Analizowano stan zdrowia 13 734  osób w ramach Third National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES III). Ryzyko śmierci u pacjentów z paradonotzą i PChN wynosiło 41 proc. w ciągu 10 lat. Dla porównania u tych, którzy  cierpieli tylko na PChN było ono na poziomie 32 proc.

Dr Praveen Sharma, jeden z autorów tego badania podkreśla, że naukowcy dopiero zaczynają odkrywać całą złożoność powiązania chorób przyzębia z innymi chorobami przewlekłymi. Uczony stara się sprawdzić, czy leczenie paradontozy  i dbałość o zdrową jamę ustną może poprawić ogólny stan zdrowia pacjentów z chorymi nerkami.

W amerykańskim badaniu, o którym pisaliśmy, uczeni zaobserwowali, że problemy z nerkami są tym większe, im w poważniejszym stadium rozwoju występowała choroba przyzębia.

Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
paradontoza  

POLECAMY W SERWISACH