• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Paradontoza zwiększa ryzyko raka płuca

en
05-07-2016, 09:45
Paradontoza zwiększa ryzyko raka płuca Choroby przyzębia grożą nawet rakiem płuca (foto: Wikipedia)
Badanie nad związkiem: choroby przyzębia - rak płuc przeprowadzono na szeroką skalę w Chinach. Okazuje się, że ludzie z paradontozą notują 1,24 raza większe ryzyko tego nowotworu niż ci, u których zdrowie jamy ustnej pozostaje bez zarzutu.

W Chinach przeprowadzono w sumie pięć badań kohortowych, które objęły ponad 321 tys. uczestników. Ich wyniki opublikowało czasopismo Journal of Periodontology.

Jedno z badań nasuwa podejrzenie, że pewien gatunek bakterii występujący w jamie ustnej może mieć udział w rozwoju komórek nowotworowych w płucach. Inne zaś wskazywało, że całkowite wyleczenie paradontozy chroni przed rakiem płuca. Natomiast wniosek płynący z meta analizy uzyskanych wyników dowodzi, że rozwijające się choroby przyzębia zwiększają 1,24 raza ryzyko zachorowania na nowotwór płuca.

- To badanie to kolejna pozycja w literaturze dowodząca związku chorób przyzębia z innymi schorzeniami, w tym także cukrzycą i chorobami kardiologicznymi – podsumowuje wyniki Chińczyków Wayne Aldredge, prezydent Amerykańskiej Akademii Periodontologicznej. – Potrzebne są dalsze badania nad tą korelacją, ale już na tym etapie jesteśmy pewni, że dbałość o zęby i dziąsła zmniejsza ryzyko paradontozy a także innych chorób systemowych – dodaje Aldredge.

Więcej: joponline.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
choroby przyzębia   choroby serca  

POLECAMY W SERWISACH