PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Paradontoza języczkiem u wagi

en
29-11-2017, 07:35
Paradontoza języczkiem u wagi Pacjent z paradontozą (fot. pixabay)
Leczenie paradontozy najlepiej wyznacza kierunek zmian w stomatologii: kiedyś ratowała tylko zęby, teraz ewoluuje w kierunku ratowania i wydłużania życia.

Paradontoza to z definicji zakaźna, zapalna, powodowana przez wiele drobnoustrojów choroba.   W proces chorobowy zaangażowane są różnorodne szczepy patogenów, każdy z nich reprezentuje inną podatność na leki. Stąd coraz większego znaczenia w leczeniu paradontozy nabiera optymalizacja terapii.

Zarówno szczep jak i stężenie bakterii może być oznaczone na podstawie prostego testu. Leki jakie dentysta wybierze z arsenału do walki z paradontozą będą zależeć od wyników testu. Przy podejmowaniu decyzji weźmie także pod uwagę historię stomatologiczną i medyczną. Antybiotyk, który  zaordynuje powinien być dostosowany do szczepu oraz stężenia chorobotwórczych bakterii.

Mikrokosmos "perio"
Z ponad 800 rodzajów bakterii żyjących w jamie ustnej co najmniej 11 patogenów może występować w całym organizmie, udaje się je identyfikować na podstawie prostego testu bakteryjnego DNA.

Cztery, te najbardziej zjadliwe i destrukcyjne powodujące paradontozę, oznaczono jako Aa, Pf, Tf i Td (od pierwszych liter nazwy rodzajowej i gatunkowej). W literaturze medycznej określane są terminem "red complex" - patogenami wysokiego ryzyka. Są one inicjatorami zniszczeń struktur w komórkach. Patogeny o umiarkowanej szkodliwości oznaczono jako En, Fn, Pi, Cr, Pm i Ec, czyli "orange complex", wchodzą dopiero, gdy te  groźniejsze już skolonizowały komórkę.

Wiele ostatnich badań ujawnia, że  Fn i Cr mogą występować samodzielnie i ponoszą wyłączną odpowiedzialność za procesy zapalne. 

I ostatni patogen oznaczony jako Cs, jest bakterią niskiego ryzyka z tzw “green complex”, do uaktywnienia się także potrzebuje obecności innych drobnoustrojów, ale jest w najmniejszym stopniu "systemowa". 

Wszystkie występujące systemowo zjadliwe patogeny odpowiedzialne za paradontozę mogą powodować ogólnoustrojową infekcję. To czy się tak zadzieje zależy od genów  i sprawności układu odporonościowego pacjenta, przyjmowanych leków, palenia tytoniu, ciąży, stresu. 

Siła złego
Obecnie wiadomo, że bakterie wywołujące paradontozę powiązane są z 16 ogólnoustrojowymi chorobami, przede wszystkim kardiologicznymi, cukrzycą, chorobami układu oddechowego, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, reumatyzmem, zaburzeniami  żołądkowo-jelitowymi, chorobą Alzheimera, chorobami nerek, wcześniactwem, osteoporozą i rakiem. Leczenie paradontozy musi być więc częścią prewencyjnego postępowania, które ma zmniejszać ryzyko choroby ogólnoustrojowej.

POLECAMY W SERWISACH