PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Paradontoza, co o niej wiadomo

kan
12-05-2016, 08:02
Paradontoza, co o niej wiadomo Kiedy przełom w leczeniu paradontozy?
Europejska Federacja Periodontologiczna ustanowiła 12 maja Europejskim Dniem Periodontologii. Jak wiadomo, skutki paradontozy nie ograniczają się do jamy ustnej. Choroby przyzębia zwiększają ryzyko innych przewlekłych dolegliwości.

Podobnie jak w układzie pokarmowym, jama ustna posiada własny ekosystem bakterii, zwany ustnym mikrobiomem. I podobnie jak w jelitach, różne gatunki bakterii konkurują o przestrzeń. Gdy pozostają w równowadze, dziąsła są chronione przez bakteriami powodującymi choroby przyzębia. Natomiast zaburzenie tej równowagi otwiera drogę dla patogenów, czyli uruchamia jeszcze dalej idące zmiany w tym ekosystemie.

– Do niedawna sądziliśmy, że to te mikroorganizmy niszczą tkanki, dziś już wiemy, że to proces zapalny, przez nie wywoływany – mówi Thomas Van Dyke, kierujący Department of Applied Sciences w Forsyth Institute.

Skutkiem tego procesu zapalnego jest zaczerwienie i opuchlizna dziąseł (proces zapalny), aż do zupełnego zniszczenia struktur kostnych podtrzymujących ząb (zaawansowana paradontoza). To dobrze znany fakt, że osoby z paradontozą mają dużo wyższe ryzyko chorób kardiologicznych, cukrzycy, przewlekłych problemów z układem oddechowym, powikłań w ciąży i demencji. – Niemniej jednak nadal nie wiemy, czy paradontoza bezpośrednio staje się przyczyną innych problemów ze zdrowiem, czy jest to tylko związek przyczyn i skutków. Wydaje się, że proces zapalny gra rolę we wszystkich tych chorobach i to je łączy – wyjaśnia Van Dyke.

Co więcej związek ten wydaje się działać w dwie strony. Badania nad cukrzycą dowodzą, że dobrze leczona paradontoza ogranicza zaawansowanie cukrzycy i odwrotnie, skuteczne kontrolowanie cukrzycy łagodzi przebieg choroby dziąseł.

Celem obecnie stosowanych terapii paradontozy jest wyeliminowanie powodujących ją bakterii za pomocą antybiotyków oraz scalingu i kiretażu zamkniętego. Terapie nowej generacji będą pewnie wyglądały nieco inaczej. Naukowcy zidentyfikowali około 700 gatunków bakterii, które żyją w jamie ustnej. Opracowywane są probiotyki, które pomogą ograniczyć (zamiast wyeliminować, jak to obecnie się dzieje), proces zapalny. Dzięki temu skutki uboczne leczenia będą mniejsze.

Czytaj także: Europejski Dzień Periodontologii: alert dla 80 proc. dorosłych Europejczyków 
FDI w Europejskim Dniu Periodontologii

Więcej: health.harvard.edu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
probiotyki   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH