PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Paradontoza a rak piersi

js
04-01-2016, 09:35
Paradontoza a rak piersi Czynniki ryzyka powstania raka piersi (foto: pixabay)
Udar, cukrzyca, choroby serca, rak: przełyku, płuc, głowy - jest wiele poważnych chorób, będących konsekwencją paradontozy. Naukowcy rozszerzają tę listę o raka piersi.

Okazuje się, że u palących kobiet, u których zdiagnozowano choroby przyzębia - pojawiał się rak piersi wyraźnie częściej niż u ich rówieśniczek wolnych od nałogu palenia i paradontozy – wynika z badań przeprowadzonych w oparciu o analizę stanu zdrowia 73737 kobiet po menopauzie, uczestniczek programu Women's Health Initiative Observational Study. Na początku badań u żadnej z kobiet nie zdiagnozowano raka piersi. W trakcie niemal siedmioletniego okresu analizowania stanu ich zdrowia - u 2124 kobiet rozpoznano chorobę nowotworową piersi. Okazało się, że w grupie kobiet z rakiem piersi, odsetek mających kłopoty z zębami był o 14 proc. wyższy niż wśród pozostałych uczestniczek Women's Health Initiative Observational Study.

- Wiemy, że bakterii identyfikowanych w jamie ustnej osób z paradontozą i palących papierosy (także tych, które rzuciły palenie w ciągu ostatnich 20 lat) nie znajdujemy u kobiet wolnych od nałogu i nie cierpiących na choroby przyzębia – tłumaczy, kierująca badaniami, prof. Jo L. Freudenheim ze School of Public Health and Health Professions. Wydaje się, że bakterie te mają znaczenie w rozwoju choroby nowotworowej piersi.

Palenie oczywiście zwiększa ryzyko pojawienia się raka piersi, ale paradontoza w czynnikach rakotwórczych ma również niebagatelne znaczenie.

Wyniki analiz opublikowane zostały przez American Association for Cancer Research w materiale "Periodontal disease associated with increased breast cancer risk in postmenopausal women: History of smoking significantly affects the link."

Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH