PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Paniczny lęk przed doustnym zastrzykiem trzeba leczyć

kan
29-12-2016, 13:54
Paniczny lęk przed doustnym zastrzykiem trzeba leczyć  Fobia zastrzyków powinna być leczona (fot. pixabay)
14 proc. 10-16-latków przyznawało się do panicznego lęku przed zastrzykiem doustnym w badaniu przeprowadzonych w Norwegii przez Oral Health Centre of Expertise.

Strach ten jest na tyle duży, że co dziesiąte z 1400 ankietowanych dzieci twierdziło, że unika leczenia stomatologicznego.
Autorzy badania przyznają, że o ile dentofobia jest problemem, który należy leczyć, to jeszcze pilniejszą potrzebą jest uporanie się z lękiem przed doustnymi zastrzykami.

Dr Karin Berge z Oral Health Center of Expertise oraz University of Bergen przeprowadziła badania lęku u 1441 dzieci.

Strach przed zastrzykiem to strach przed igłą, o ile więc pacjent będzie unikał iniekcji, to bez problemu przejdzie przez inne etapy leczenia stomatologicznego. Dentofobia nie jest już tak wybiórcza, pacjent boi się wszystkiego co wiąże się z leczeniem u dentysty. To że Norwegowie skupili się na dzieciach - nie jest przypadkiem. Fobia krwi i ran zwykle pojawia się w dzieciństwie, przed ukończeniem 10 roku życia. Należałoby więc poddać te dzieci terapii i pomóc im opanować paniczny lęk przed strzykawką, co w dalszej konsekwencji zapobiegnie unikaniu leczenia stomatologicznego.

Z badań przeprowadzonych przez dr Karin Berge wynika, że 13,9 proc. dzieci przyznaje, iż panicznie boi się zastrzyku. Jeśli chodzi o dorosłych, to ta fobia jest nieco mniej powszechna.  
 Ta różnica, jak interpretuje wyniki dr Berge, może wynikać z rozwoju i dojrzewania dzieci.

Dzieci, które nie miały robionych zastrzyków, bały się bardziej doustnych iniekcji niż te, które już kiedyś otrzymały znieczulenie u dentysty.

W jaki sposób ten lęk przed zastrzykiem może wpłynąć na zdrowie jamy ustnej?
Pacjenci, unikający wewnątrzustnych iniekcji, albo rezygnują z leczenia albo z procedur, podczas których odczuwają ból.  Wiadomo, że doświadczenia w gabinecie dentystycznym związane z bólem stają się pierwszym krokiem do wykształcenia się dentofobii, a ta oczywiście skutkuje gorszym zdrowiem jamy ustnej.

Dlatego Karin Berge zaleca terapię poznawczo-behawioralną, to metoda o udokumentowanej skuteczności w leczeniu niepokoju i fobii u dzieci i młodzieży. Polega na stopniowej, kontrolowanej ekspozycji na kolejne etapy związane z wewnątrzustnym zastrzykiem. Ta ekspozycja wywołuje myśli i objawy lęku. Kluczową częścią terapii jest następująca później poznawcza restrukturyzacja.

Pracę opublikowało czasopismo European Journal of Oral Sciences.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentofobia   dziecko_u_stomatologa  

POLECAMY W SERWISACH