PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Panasonic wymiata płytkę nazębną

ms
09-05-2014, 13:41
Panasonic wymiata płytkę nazębną Panasonic wymiata płytkę nazębną
Lepsza jest szczotka elektryczna czy tradycyjna?. Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo po pierwsze wybór parametrów podlegających analizie nie jest prosty, po drugie dobór reprezentatywnych osób do zrealizowania badań obarczony może być sporym błędem, a po trzecie precyzyjne porównanie rezultatów szczotkowania wydaje się być zadaniem nieomal karkołomnym. Próby są jednak podejmowane, to konkretne dotyczyło modelu elektrycznej szczoteczki do zębów Panasonic EW-DL90.

Model Panasonic EW-DL90, dzięki sonicznym wibracjom, zapewnia 28,5 tys. horyzontalnych ruchów w ciągu minuty. Szczoteczka ma wbudowany czasomierz, który wibracjami wyznacza każde 30 s szczotkowania, podwójny impuls zbiega się z druga minutą mycia zębów.
W badaniach uczestniczyły 84 osoby, które rekrutowano z pracowników New York University Bluestone Center for Clinical Research (BCCR). Wszyscy liczyli co najmniej 18 lat i każdy z nich miał minimum 20 własnych zębów, badanie lekarskie wykazało, że wszyscy cieszyli się dobrym zdrowiem, szczególnie precyzyjnie zdiagnozowano stan jamy ustnej uczestników badania. U każdej z poddanych eksperymentowi osób wykryto płytkę nazębną, która odłożona była co najmniej na 30 proc. powierzchni zębów.

Wszystkie osoby podzielono na dwie grupy (randomizowane), jedna używała szczoteczek elektrycznych, druga ręcznych. Reżim czyszczenia zębów był w obu przypadkach taki sam - po dwie minuty, dwa razy dziennie. Oczywiście wszyscy używali takiej samej pasty do zębów.

Każdemu z uczestników badania przekazano dokładne instrukcje jak ma szczotkować zęby. Nałożono na nich m.in. obowiązek systematycznego nitkowania zębów i płukania jamy ustnej.

Po trzech tygodniach eksperymentu w grupie „tradycjonalistów" zaobserwowano 21 proc. redukcję płytki nazębnej. Grupa użytkowników szczoteczek Panasonic osiągnęła lepszy rezultat (36 proc. obniżka nalotu). Częstotliwość występowania podrażnienia dziąseł w obu grupach podlegających badaniu, była podobna.

Nieoczekiwanie test wykazał jeszcze jedną zaletę szczoteczek Samsunga. Otóż w czasie trwania eksperymentu Nowy Jork nawiedził huragan Sandy i część użytkowników EW-DL90 przez 10 dni nie mogło doładowywać szczoteczek. Przez cały ten czas akumulatory bez zarzutu dostarczały energię. Prowadząca badania dr Patricia Corby, jedna z wicedyrektorów w BCCR, była tym rezultatem mile zaskoczona.

Zasadniczy szkopuł eksperymentu badawczego jest ten, że doświadczenie, prowadzone przez specjalistów z New York University Bluestone Center for Clinical Research, sfinansowała Panasonic Foundation of North America.

Wyniki analizy zaprezentowane zostały w "International Journal of Dental Hygiene", April 17, 2014).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH