• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjent z rozrusznikiem serca bezpieczny u dentysty

ms
03-01-2018, 12:37
Pacjent z rozrusznikiem serca bezpieczny u dentysty Pacjenci ze stymulatorem serca u dentysty (foto: pixabay)
Czy każdy dentysta zastanawia się nad bezpieczeństwem pacjenta z wszczepionym rozrusznikiem serca, który siada na fotelu dentystycznym? Nie musi tego robić, bo pomyśleli o tym naukowcy pracujący w School of Dentistry, Federal University of Rio de Janeiro.

Badania, mające na celu określenie oddziaływania uruchomionego sprzętu stomatologicznego na pracę rozruszników serca, przeprowadził zespół naukowców, którym kierowała Patricia de Andrade Risso reprezentująca Department of Clinical Dentistry, School of Dentistry, Federal University of Rio de Janeiro.

Brazylijscy naukowcy przebadali kilka typów stymulatorów serca. Modele nastawiane były na kilka poziomów czułości (za każdym razem wybierano wartości graniczne pracy takich urządzeń).

Testowane rozruszniki zanurzone były w roztworze soli fizjologicznej o elektrycznej oporności 400 – 800 omów. Taki układ względnie dobrze odzwierciedla warunki, w jakich stymulatory muszą funkcjonować, gdy podtrzymują pracę ludzkiego serca.

Pojemnik z rozrusznikiem umieszczano na specjalnym stelażu w przestrzeni fotela dentystycznego - w miejscu, w którym zazwyczaj znajduje się serce pacjenta. Po spełnieniu tych warunków uruchamiano urządzenia elektryczne standardowo wykorzystywane przez lekarzy dentystów w trakcie ich codziennej pracy. Oczywiście starano się zachowywać "naturalną" odległość uruchamianego sprzętu od stymulatora serca, jaka występuje gdy na fotelu dentystycznym siada pacjent ze wszczepionym rozrusznikiem.

Badano występowanie interferencji pól elektromagnetycznych generowanych przez pracujący sprzęt stomatologiczny oraz przez stymulatory serca i to przy różnym wzajemnym położeniu.

Okazuje się, że ani razu nie zarejestrowano szkodliwych impulsów elektromagnetycznych, które by  zakłócały pracę rozruszników serca.

Przy okazji zbadano także czy na pracę stymulatorów mają szkodliwy wpływ elektryczne szczoteczki podczas czyszczenia zębów. Nie mają.

Wyniki opracowania opisano w Acta Odontologica Scandinavica Volume 75, 2017 - Issue 8.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sprzęt stomatologiczny   defibrylacja  

POLECAMY W SERWISACH