PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjent z protezą stawu żuchwiowo-skroniowego czuje się dobrze

en/PAP
08-12-2016, 07:19
Pacjent z  protezą stawu żuchwiowo-skroniowego czuje się dobrze Miejski szpital w Olsztynie, w którym odbyła się operacja
Po skomplikowanej operacji lekarze dobrze oceniają stan pacjenta. A sam pacjent przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że ma nadzieję odzyskać zdrowie i dawny wygląd.

10-osobowy zespołów specjalistów ze Szpitala Miejskiego w Olsztynie przeprowadził nowatorską operację u mężczyzny chorującego na guza miejscowo-złośliwego żuchwy.

Operacja polegała na usunięciu połowy kości żuchwy, a następnie rekonstrukcji ubytku przeszczepem kości z biodra na mikrozespoleniach naczyniowych z jednoczesnym wszczepieniem indywidualnej protezy stawu skroniowo-żuchwowego. Pobrany fragment kości biodrowej został wcześniej zaprojektowany komputerowo na podstawie trójwymiarowego modelu cyfrowego, dzięki czemu chirurdzy precyzyjnie odtworzyli ubytek jak najbardziej zbliżony kształtem do anatomicznej struktury twarzy. W tym samym czasie wszczepili również pacjentowi indywidualną protezę stawu skroniowo-żuchwowego.

Chirurg wykonująca operację dr Anna Bromirska-Małyszko powiedziała, że choroba nowotworowa zniszczyła duży fragment żuchwy mężczyzny, sięgając aż do główki stawowej w stawie skroniowo-żuchwowym. - Chora kość była rozdęta, dziurawa, z powikłaniami stanu zapalnego. Nowotwór wykraczał poza granice kości, "wysypywał się" przez kość na zewnątrz. Nowotwór miejscowo-złośliwy, który zdiagnozowano u pacjenta, nie daje przerzutów i nie ma zagrożenia życia, ale gdyby mężczyzna nie podjął leczenia, doszłoby do patologicznego złamania kości"- wyjaśniła chirurg.

Operację poprzedziło planowanie i wizualizacja na modelu 3D układu kostnego. Obraz z tomografu komputerowego kości został przeniesiony na język informatyczny, na podstawie którego specjaliści uzyskali model rekonstrukcji kości żuchwy.

Jak wyjaśniła dr Bromirska-Małyszko, rekonstrukcję kości żuchwy wykonuje się zwykle z kości strzałkowej na zespoleniach, ale wówczas staw skroniowo-żuchwowy nie ma podparcia. Pacjent po takiej operacji nie może tą stroną żuchwy gryźć, górne i dolne zęby nie stykają się i to powoduje asymetrię twarzy. Olsztyńscy chirurdzy, oprócz zrekonstruowania ubytku przeszczepem kości z biodra, wszczepili protezę stawu skroniowo-żuchwowego z atestowanych materiałów. Proteza była "szyta na miarę", indywidualnie zaprojektowana dla 21-letniego mężczyzny.

Chodzi o to, by u pacjenta zachować prawidłowy zarys twarzy oraz by żuchwa, wraz ze stawem, mogła pełnić swoje funkcje, np. żucia. Dlatego po pewnym czasie zrekonstruowane zostaną w formie implantów zęby. (PAP)

Czytaj także: Wszczepiono protezę stawu skroniowo-żuchwowego z wykorzystaniem techniki 3D

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH