PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Pacjenci chcą się badać u dentysty w kierunku raka

en
20-04-2016, 09:56
Pacjenci chcą się badać u dentysty w kierunku raka Rak jamy ustnej długo rozwija się bezobjawowo (foto: pixabay)
Blisko 83 proc. ankietowanych Amerykanów chce się badać w kierunku raka jamy ustnej przy każdej wizycie u dentysty.

Ponad połowa Amerykanów (58 proc.) nic nie wie na temat nowotworów jamy ustnej - ujawnia badanie organizacji Head and Neck Cancer Alliance. Jednak aż 37 proc. przyznaje, że przechodziło badania skryningowe podczas ostatniej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Niemal każdy chce się dowiedzieć, jak ograniczyć ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej i interesuje się prostym testem, który został opracowany w Miller School of Medicine. Test ten wykrywa obecność markerów nowotworowych w ślinie i jest na tyle tani, i prosty w obsłudze, że można go stosować nawet w domowym zaciszu.

W Polsce na temat raka jamy ustnej najczęściej mówi się przy okazji akcji Fundacji „Z uśmiechem przez życie". Fundacja w wielu miejscach kraju organizowała badania przesiewowe w kierunku występowania zmian patologicznych na błonie śluzowej jamy ustnej. Podobnie jak w przypadku większości nowotworów, także i ten może być w 90 proc. uleczalny, jeśli jest wcześnie zdiagnozowany.

Głównym sposobem wykrywania potencjalnie złośliwych zmian w jamie ustnej jest badanie w gabinecie stomatologicznym (wzrokowo i przez dotyk). Skuteczność tego badania (czułość i swoistość) szacowana jest na ok. 95 proc. Osoby, które należą do tzw. grupy wysokiego ryzyka (czyli palacze i nadużywający alkoholu), powinny same się badać. Wymagałoby to jednak intensywnej edukacji całego społeczeństwa. A do tego nadal bardzo daleko. Cała nadzieja w czujności dentystów.

Europarlamentarzyści planują działania zmierzające do obniżenia poziomu zachorowalności na raka jamy ustnej o 15 proc. do 2020 r . Cel ten ma być realizowany wspólnie z Radą Europy i Komisją Europejską. Skuteczna walka z nowotworami jamy ustanej zależy od właściwej prewencji i wzrostem finansowania tego obszaru działalności.  

Więcej: dentistrytoday.com

Czytaj także:
Płyn do płukania ust może zwiększać ryzyko raka głowy i szyi
Kto wie kiedy jest dzień walki z nowotworem jamy ustnej?
Dentyści zaproszeni do Parlamentu Europejskiego
Optyczna koherentna tomografia w diagnostyce nowotworów jamy ustnej

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Z uśmiechem przez życie   rak jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH