PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Otyłość nie sprzyja zdrowym zębom

en/PAP
02-12-2016, 07:59
Otyłość nie sprzyja zdrowym zębom Walka o szczupłą talię ma także solidne stomatologiczne podstawy (fot. pixabay)
Nadmiarowe kilogramy, a zwłaszcza tłuszcz trzewny, przyczyniają się do osłabienia struktury kości. Naukowcy coraz więcej wiedzą o mechanizmach, które za tym stoją.

Na podstawie pomiaru mineralnej gęstości kości i mikroarchitektury tkanki kostnej oraz oszacowaniu składu ciała, w tym zawartości tkanki beztłuszczowej oraz tkanki tłuszczowej w okolicach jamy brzusznej, amerykańscy naukowcy stwierdzili, że otyłość wpływa u nastolatków na niszczenie struktury kości.

Badanie wykazało, że młodzi ludzie o podwyższonym wskaźniku masy ciała (BMI) cechują się większą porowatością istoty zbitej - zewnętrznej warstwy budulcowej kości. Z kolei osoby o większej masie mięśniowej (większej zawartości tkanki beztłuszczowej) mają gęstszą i bardziej spójną istotę gąbczastą - wewnętrzną warstwę budulcową kości zapewniającą ich elastyczność.

- Istnieje kilka mechanizmów, poprzez które tłuszcz trzewny wywiera negatywny wpływ na kości. Tłuszcz trzewny powoduje wydzielanie substancji, które sprzyjają powstawaniu przewlekłego stanu zapalnego; z kolei przewlekły stan zapalny stymuluje formowanie się osteoklastów - komórek rozpuszczających i wchłaniających tkankę kostną. W dodatku komórki tłuszczowe przechwytują witaminę D, która jest istotna dla zdrowia kości - mówi koordynatorka badania dr Miriam A. Bredella.

W organizmach otyłych nastolatków specjaliści stwierdzili również mniej hormonu wzrostu, który także odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowej struktury tkanki kostnej.

- Adolescencja to okres, w którym osiąga się szczytową masę kostną, dlatego utrata masy kostnej w tym czasie stanowi poważny problem - podkreśla dr Bredella.

- Najlepszym sposobem na zapobieżenie utracie tkanki kostnej jest zdrowa dieta zawierająca odpowiednie ilości wapnia i witaminy D oraz ćwiczenia - w naszym badaniu wykazaliśmy, że masa mięśniowa jest dobra dla zdrowia kości  - dodaje badaczka.

W badaniu uczestniczyło 23 nastolatków o średniej wieku wynoszącej 17 lat i przeciętnym wskaźniku masy ciała (BMI) osiągającym 44 kg/m2.

Rezultaty badania zostały zaprezentowane na konferencji Towarzystwa Radiologicznego Ameryki Północnej, która trwa do 2 grudnia w Chicago (USA). (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH