PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Osteointegracja implantów zagrożona przez SSRI

nw
24-06-2015, 10:02
Osteointegracja implantów zagrożona przez SSRI Implanty a SSRI (foto: Fotolia/PTWP)
Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) pogarszają rokowania co do pomyślnej osteointegracji implantów z kością – wynika z badań naukowych.

Do takich wniosków doszła grupa specjalistów realizująca program naukowy w ramach International and American Associations for Dental Research.

Badania prowadzone były od stycznia 2007 r. do stycznia 2013 r. na grupie 490 pacjentów ze wszczepionymi 916 implantami, wśród nich było 51 badanych leczonych SSRI,  u których wstawiono 94 implanty.

W grupie ochotników, którym nie podawano SSRI  784 implanty nie sprawiały żadnych problemów w okresie prowadzenia analizy (od 3 do 67 miesięcy po zabiegu). W 38 przypadkach zabiegi nie powiodły się.

Natomiast w grupie osób leczonych SSRI na 94 wstawione implanty aż 10 nie spełniło zakładanych funkcji.  Odsetek porażek wyniósł 10,6 proc. - w porównaniu do 4,6 proc. u osób nie poddawanych terapii za pomocą selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

W badaniach uwzględniano dodatkowe czynniki ryzyka nieudanego zabiegu, jak chociażby niską średnicę implantu (poniżej 4 mm) oraz fakt palenia papierosów przez pacjentów, którym wstawiano implanty.

źródło: X. Wu and et al. Selective Serotonin Reuptake Inhibitors and the Risk of Osseointegrated Implant Failure: A Cohort Study. Journal of Dental Research, 2014

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH