PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ortodontyczna nanotechnologia - enzymy zamiast chirurga szczękowego

smn
20-02-2018, 11:41
Ortodontyczna nanotechnologia - enzymy zamiast chirurga szczękowego Rewolucja nanotechnologiczna może odmienić całkowicie leczenie wad zgryzu (fot. pixabay)
Leczenie ortodontyczne może być szybsze, skuteczniejsze i nie powodujące bólu! A to za sprawą naturalnych enzymów, które osłabiają włókna kolagenowe łączące zęby z kością. Inne naturalne cząsteczki przebudowują te włókna, gdy zęby zajmą właściwą pozycję wymuszoną aparatem ortodontycznym.  Wszystko w skali nano.

Niekiedy korekta poważnej wady zgryzu przed zastosowaniem aparatu ortodontycznego wymaga ingerencji chirurga szczękowego (np. przecinanie włókien kolagenowych). W Stanach Zjednoczonych pacjenci często nie chcą się poddać temu zabiegowi, gdyż jest bolesny. Spośród tych osób, które decydują się na tak inwazyjne leczenie, w 40 proc. przypadków potrzebny jest ponowny cykl leczenia ortodontycznego.

Enzymy kolagenazy mogą przemodelować więzadła łączące zęby z kością bez zastosowania skalpela, jednak do tej pory przeszkodą, nie do pokonania, było precyzyjne dostarczenie ich do właściwego miejsca.  Przeprowadzone badania dawały nadzieję, że skutecznym transporterem dla enzymów mogą się okazać nanocząsteczki liposomów -  puste w środku osłonki z błony komórkowej. 

Dr Avi Schroeder wraz z zespołem z Technion-Israel Institue of Technology w Hajfie, opracował liposomy, które mogłyby precyzyjnie dostarczać enzymy kolagenazy i przeprowadzać "nanozabieg" w jamie ustnej.

W pierwszej fazie badania ich skuteczność przetestowano na szczurach. Gdy liposomy umieszczono pod powierzchnią dziąsła, kolagenaza zostawała uwolniona i aktywowana przez jony wapnia naturalnie występujące w jamie ustnej. Jej działanie osłabiało włókna kolagenowe na tyle, że zęby łatwiej przesuwały się pod wpływem aparatu ortodontycznego.

W porównaniu z tradycyjnym zabiegiem chirurgicznym proces przemieszczania zębów z wykorzystaniem enzymów kolagenazy odbywał się trzykrotnie szybciej.  Szczury nie wykazywały oznak bólu, po zabiegu szybko nadrobiły spadek masy ciała, co dzieje się dużo wolniej, gdy były poddawane zabiegowi chirurgicznemu.

- Nasze wyniki to wyzwanie dla dogmatycznej wiary w skuteczność chirurgii.  Zwłaszcza, że skalpel nie potrafi odróżnić tkanki zdrowej od zmienionej przez proces chorobowy. Tymczasem enzymy potrafią - proteolityczne enzymy są dostosowane do rozkładania specyficznych tkanek i ochrony innych. Wierzę że nasze odkrycie jest pierwszym krokiem do bardziej precyzyjnej i mniej inwazyjnej chirurgii, powiedział dr Schroeder portalowi Phys.org. 

Praca ukazała się w czasopiśmie ACS Nano

Więcej: pubs.acs.org

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH