PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ortodonto - leczysz dziecko? Przyjrzyj się rodzicom!

Ewa Nieckuła
04-10-2017, 09:58
Ortodonto - leczysz dziecko? Przyjrzyj się rodzicom! Jak dobrze wybrać pacjenta, u którego leczenie aparatem wyjmowanym poskutkuje? (fot. pixabay)
Ortodonta, zanim przystąpi do leczenia wady zgryzu dziecka, powinien ocenić osobowość jego rodzica, bo od cech opiekuna małego pacjenta zależy sukces leczenia ortodontycznego - dowiedziono na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

W Polsce do leczenia ortodontycznego kwalifikuje się 40-70 proc., a nawet 90 proc. populacji (według różnych badań epidemiologicznych). Jednym z głównych zaburzeń są tyłozgryzy. To wada, którą stosunkowo dobrze leczy się na wczesnym etapie rozwojowym aparatami wyjmowanymi.

- Na leczenie ortodontyczne (które jest refundowane do 12 roku życia) państwo wydaje rocznie ok. 160-180 mln zł. Co nie jest małą kwotą, tyle że jest ona niestety bezsensownie wydawana - mówił podczas wystąpienia na CEDE w Poznaniu dr n. med. Michał Sarul, ortodota z Zakładu Ortopedii Szczękowej i Ortodoncji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dlaczego bezsensownie?  Otóż  pacjenci gremialnie nie przestrzegają zaleceń lekarza, owszem aparat, jako że darmowy odbierają, po czym część już więcej się w gabinecie nie pojawia. Ci natomiast, którzy przychodzą na wizyty kontrolne, w większości nie noszą aparatu na tyle długo, by leczenie mogło dać efekt. Choć oczywiście twierdzą (zarówno pacjenci jak i ich rodzice), że do zaleceń ortodonty stosują się rzetelnie. 

Postęp technologiczny pozwala bardzo precyzyjnie określić jak długo aparat ortodontyczny jest noszony w jamie ustnej. Na tyle są to czułe metody, że nie można ich oszukać klasyczną metodą - czyli wrzucania aparatu do szklanki z ciepłą herbatą.

Dr Sarul zaplanował kompleksowe badanie, które miało ujawnić co sprawia, że jedno dziecko stosuje się do zaleceń lekarza ortodonty, a inne wcale.
- To dla nas bardzo istotne czy da się przewidzieć, jak pacjent będzie nosił aparat zanim zostanie on wykonany. Z punktu widzenia ekonomicznego i efektywności leczenia, gdyby udało się wytypować „pilnych” pacjentów moglibyśmy leczyć tylko tych, których warto leczyć, tych którzy będą przestrzegać reguł i będą wystarczająco zdeterminowani. Rozpoczęliśmy więc poszukiwania takich możliwości -  opowiadał o swoich badaniach dr Michał Sarul.

Badaniem objęci zostali pacjenci w wieku 9-11 lat, chłopcy i dziewczynki, leczeni aparatami zdejmowanymi dwu- lub jednoszczękowymi. Aparat, żeby leczenie odniosło skutek, powinien być noszony od 8-10 godzin w nocy oraz 2-4 godzin w ciągu dnia.

Pierwsze, pilotażowe badanie miało wykazać, jak długo pacjenci je noszą, bo było bardzo prawdopodobne, że rzeczywiste przestrzeganie zaleceń ortodonty wygląda inaczej niż deklaracje  dzieci i ich rodziców. Zakwalifikowano do niego 45 pacjentów leczonych aparatami Twin  Block oraz płytką Schwarza. - Wybraliśmy te właśnie aparaty, gdyż są stosunkowo efektywne i lubimy nimi leczyć  tyłozgryz - mówił dr Sarul.

Okazało się, że większość pacjentów nosi aparat od 3-5 godzin albo 6-8 godzin. Nawet grupa, która lepiej się przykładała do leczenia i początkowo miała w ustach aparat przez 9-11 godzin z upływem czasu coraz gorzej przestrzegała zaleceń lekarza i po ok. 12 miesiącach dzieci te nosiły aparat tylko przez 3-5 godzin. W sumie średni dobowy czas noszenia wynosił około 8 godzin, czyli dużo mniej niż było zalecane.

POLECAMY W SERWISACH