PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ortodoncja: laser miękki pomaga w leczeniu stłoczenia zębów

smn
05-12-2016, 10:46
Ortodoncja: laser miękki pomaga w leczeniu stłoczenia zębów Naukowcy znajdują coraz więcej zastosowań laserów w stomatologii (fot. wikipedia)
Zespół lekarzy z Faculty of Dental Medicine, Damascus University jako pierwszy przeprowadził zrandomizowane badanie, próbując odpowiedzieć na pytanie czy terapia laserowa może ułatwić przesuwanie zębów. Okazuje się, że przyspiesza leczenie, nawet o 30 dni.

Jedną z najczęściej spotykanych wad zgryzu jest stłoczenie zębów siecznych (ma ją, w różnym stopniu nasilenia, blisko 80 proc. pacjentów w USA). Korekta tej wady może zająć do ośmiu miesięcy. Zwykle długi czas oczekiwania na rezultaty leczenia sprawia, że pacjenci je przerywają.

Do tej pory naukowcy poszukiwali chirurgicznych i mechanicznych metod przyspieszenia procesu korygowania tej wady. Zespół lekarzy z Faculty of Dental Medicine, Damascus University jako pierwszy przeprowadził zrandomizowaną próbę, próbując odpowiedzieć na pytania czy terapia laserowa może ułatwić przesuwanie zębów.

W badaniu brało udział 26 pacjentów w wieku 16-24 lat. Wszyscy mieli stałe górne zęby z wyjątkiem trzecich trzonowców i stłoczenie zębów siecznych o podobnym nasileniu (mierzone wskaźnikiem Little’a). Wszyscy przeszli konwencjonalne leczenie ortodontyczne z aparatem stałym.

Pacjenci zostali losowo podzieleni na dwie grupy: jedna przechodziła naświetlania laserem, a druga służyła jako grupa kontrolna. Podczas terapii laserem pacjenci byli naświetlani światłem o długości fali 830nm w dawce 2 J/pkt. Naświetlane były korzenie siekaczy górnych w czterech punktach: dwóch policzkowych i dwóch językowych. Cykl leczenia składał się z zabiegów 3, 7 i 14 dnia miesiąca, a następnie co 15 dni, począwszy od drugiego miesiąca leczenia, aż do jego zakończenia.

Z uzyskanych wyników płynie wniosek, że laser LLLT (Low Level Laser Therapy) może skrócić leczenie o blisko 30 dni.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ortodoncja   laser_w_stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH