PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Optyczna koherentna tomografia w diagnostyce nowotworów jamy ustnej

ms
25-09-2015, 10:17
Optyczna koherentna tomografia w diagnostyce nowotworów jamy ustnej Obraz uzysany za pomocą optycznej koherentnej tomografii
Naukowcy z University of California opracowali prostą i tanią metodę diagnozowania nowotworów jamy ustnej.

Sposób ten opiera się na analizie obrazu uzyskanego za pomocą urządzenia generującego spójną wiązkę fali elektromagnetycznej. Sprzęt ma tę zaletę, iż jest stosunkowo tani, ma niewielkie gabaryty (wielkości pudełka do butów), nie wymaga zewnętrznego źródła zasilania, gdyż prąd dostarczają ogniwa fotogalwaniczne.

Optyczna koherentna tomografia (OCT) jest metodą diagnostyczną, pozwalającą na otrzymywanie podpowierzchniowych obrazów materiałów pół- i nieprzezroczystych  w bardzo dobrej rozdzielczości, zbliżonej do rozdzielczości mikroskopu o niskiej mocy optycznej.

OCT wzbudza duże zainteresowanie w środowisku medycznym, ponieważ pozwala na badania morfologii tkanek z wysoką rozdzielczością (wyższą od 10 mikronów). To lepszy rezultat w porównaniu z innymi sposobami obrazowania, jak rezonans magnetyczny, czy metoda ultradźwiękowa.

Kierująca badaniami prof. Petra Wilder-Smith przedstawia szereg, istotnych argumentów przemawiających za stosowaniem OCT w diagnostyce nowotworów jamy ustnej. Najważniejszy jest ten, że optyczna koherentna tomografia charakteryzuje się wysoką trafnością badań. Aparatura OCT, w wersji opracowanej przez naukowców z UC, jest stosunkowo tanim, łatwym w transporcie urządzeniem, idealnym do zastosowania w polowych warunkach np. na terenach państw o niskich standardach ochrony zdrowia.

Równie ważnym atutem jest jednak możliwość uniknięcia w diagnostyce kłopotliwej i bolesnej biopsji. Kwestia bólu w trakcie biopsji jest bardzo ważną. Dr. Wilder-Smith z kliniki w londyńskim Guy's Hospital, utrzymuje, że wielu pacjentów po biopsji nie zgłasza się nawet po wyniki badań, bojąc się podświadomie cierpienia. jakiego doświadczyli w trakcie pobierania wycinka tkanki do analiz.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nowotwór jamy ustnej   tomograf   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH