Operacja bariatryczna szkodzi na zęby

Naukowcy z Complutense University w Madrycie przeanalizowali prace badawcze na temat próchnicy oraz procesu wydzielania śliny u pacjentów po operacji bariatrycznej. I stwierdzili, że tego typu zabieg choć zwalcza otyłość, nasila ryzyko rozwoju próchnicy.
W leczeniu chorobliwej otyłości skuteczna na dłuższą metę jest jedynie operacja bariatryczna. Procedura ta stosowana jest coraz częściej, według autorów badania.
Sama operacja może polegać na małoinwazyjnej technice laparoskopowej, to już jednak wystarczy do redukcji masy, gdyż żołądek nie może pomieścić dużych ilości pokarmu, a ponadto składniki pokarmowe są gorzej wchłaniane. Takie operacje zalecane są dla pacjentów o wskaźniku BMI powyżej 40, lub pacjentów mających wskaźnik bliski 35 ale ze współistniejącą chorobą powiązaną z otyłością.
Operacja bariatryczna zmienia budowę, fizjologię i zwyczaje dietetyczne, co może prowadzić do problemów z układem pokarmowym. Ponadto zmiany w diecie, zmiany w ilości i jakości produkowanej śliny, mdłości i wymioty mogą mieć negatywny wpływ na stan jamy ustnej, włączając próchnicę. Badacze prześledzili hiszpańsko- i anglojęzyczne publikacje, które ukazały się od stycznia 2007 do stycznia 2017 roku. Dotarli do 79 artykułów, które były związane z badanym problemem. Pooperacyjny monitoring trwał (w zależności od badania) od pół roku do dwóch lat. Tylko dwie prace dotyczyły oceny stopnia rozwoju próchnicy, w pozostałych sprawdzano oksydacyjne/przecioksydacyjne właściwości śliny, a także pooperacyjne zmiany w jamie ustnej (funkcja żucia, zawartość protein i enzymów, charakterystyka śliny, halitoza).
Wyniki analizy nie są jednoznaczne.
W jednej tylko pracy stwierdzono różnice w liczbie zębów zaatakowanych przez próchnicę i w brakach w uzębieniu między pacjentami po operacji i pacjentami otyłymi, którzy operacji bariatrycznej nie przeszli, a także osobami o normalnej masie.
Z kolei inne prace ujawniały, że ilość patogenicznych bakterii z gatunku Streptococcus mutans znacznie zwiększa się w ciągu sześciu miesięcy po operacji leczącej chorobliwą otyłość. Część prac wskazuje znaczący wzrost erozji zębów już w pierwszym roku po operacji, a w jednym badaniu stwierdzono że zaledwie 7,7 proc. pacjentów bariatrycznych nie cierpiała z powodu wymiotów w ciągu 24 miesięcy po operacji.
- Nawet nie biorąc pod uwagę torsji, częste spożywanie cukru powoduje zakwaszenie jamy ustnej, a w konsekwencji także zmiany w składzie flory jamy ustnej. Stąd dalsze konsekwencje w postaci erozji, nadwrażliwości zębów i rozwoju próchnicy, piszą badacze.
Wśród przyczyn pogarszających zdrowie jamy ustnej wymieniają także częstsze posiłki (od 4 do 6) w pierwszym okresie po operacji.
- Te wyniki podkreślają znaczenie ustalenia protokołu postępowania profilaktycznego dla pacjentów przechodzących operację bariatryczną, napisali autorzy w pracy opublikowanej na łamach Public Health.
Więcej: researchgate.net

CZYTAJ TAKŻE:
-
Bezskuteczna walka o miejsce na uczelni medycznej
lexDENT -
„Cukier, otyłość konsekwencje” - porażka stomatologii
newsDENT -
Naukowcy na tropie nowego garnituru zębów
techDENT -
Eurostat: jak Polacy oceniają wydatki na dentystę
bizDENT -
O implantach zębowych w kontekście koszyka usług zdrowotnych
newsDENT -
PTS: w sekcji profilaktyki i promocji zdrowia - wybory
eduDENT -
5 lat odsiadki za kradzież czterech szczoteczek do zębów
lifeDENT -
Chciała od dentysty 150 tys. zł za złe leczenie, ale sama zapłaciła mu 5,4 tys. zł
lexDENT
-
Chciała od dentysty 150 tys. zł za złe leczenie, ale sama zapłaciła mu 5,4 tys. zł
lexDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Toruń: dentysta gwałciciel skazany na 6 lat więzienia
lexDENT -
Kiedy komórki macierzyste do leczenia kanałowego?
techDENT -
OC podmiotów leczniczych: od 1 kwietnia będą zmiany
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Mińsk Mazowiecki, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Piaseczno, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
Propedeutyka implantologii- protokoły...
Warszawa, mazowieckie -
Ochrona danych osobowych w gabinecie...
Warszawa, mazowieckie -
Podstawy implantologii.
Warszawa, mazowieckie -
Medycyna regeneracyjna - zastosowanie...
Warszawa, mazowieckie