PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Operacja bariatryczna szkodzi na zęby

smn
31-01-2018, 12:16
Operacja bariatryczna szkodzi na zęby Operacyjne leczenie chorobliwej otyłości nasila próchnicę i erozję zębów (fot. pixabay)
Bariatryczna operacja jest rozwiązaniem dla niektórych otyłych pacjentów, niemniej jednak nie jest rozwiązaniem idealnym. Może powodować powikłania w funkcjonowaniu układu pokarmowego i ....problemy  stomatologiczne, tak przynajmniej dowodzą naukowcy.

Naukowcy z Complutense University w Madrycie przeanalizowali prace badawcze na temat próchnicy oraz procesu wydzielania śliny u pacjentów po operacji bariatrycznej. I stwierdzili, że tego typu zabieg choć zwalcza otyłość, nasila ryzyko rozwoju próchnicy.

W leczeniu chorobliwej otyłości skuteczna na dłuższą metę jest jedynie operacja bariatryczna. Procedura ta stosowana jest coraz częściej, według autorów badania.

Sama operacja może polegać na małoinwazyjnej technice laparoskopowej, to już jednak wystarczy do redukcji masy, gdyż żołądek nie może pomieścić dużych ilości pokarmu, a ponadto składniki pokarmowe są gorzej wchłaniane. Takie operacje zalecane są dla pacjentów o wskaźniku BMI powyżej 40, lub pacjentów mających wskaźnik bliski 35 ale ze współistniejącą chorobą powiązaną z otyłością.

Operacja bariatryczna zmienia budowę, fizjologię i zwyczaje dietetyczne, co może prowadzić do problemów z układem pokarmowym. Ponadto zmiany w diecie, zmiany w ilości i jakości produkowanej śliny, mdłości i wymioty mogą mieć negatywny wpływ na stan jamy ustnej, włączając próchnicę. Badacze prześledzili hiszpańsko- i anglojęzyczne publikacje, które ukazały się od stycznia 2007 do stycznia 2017 roku. Dotarli do 79 artykułów, które były związane z badanym problemem. Pooperacyjny monitoring trwał (w zależności od badania) od pół roku do dwóch lat. Tylko dwie prace dotyczyły oceny stopnia rozwoju próchnicy, w pozostałych sprawdzano oksydacyjne/przecioksydacyjne właściwości śliny, a także pooperacyjne zmiany w jamie ustnej  (funkcja żucia, zawartość protein i enzymów, charakterystyka śliny, halitoza).

Wyniki analizy nie są jednoznaczne.
W jednej tylko pracy stwierdzono różnice w liczbie zębów zaatakowanych przez próchnicę i w brakach w uzębieniu między pacjentami po operacji i pacjentami otyłymi, którzy operacji bariatrycznej nie przeszli, a także osobami o normalnej masie.

Z kolei inne prace ujawniały, że ilość patogenicznych bakterii z gatunku  Streptococcus mutans znacznie zwiększa się w ciągu sześciu miesięcy po operacji leczącej chorobliwą otyłość.  Część prac wskazuje znaczący wzrost erozji zębów już w pierwszym roku po operacji, a  w jednym badaniu stwierdzono że zaledwie 7,7 proc. pacjentów bariatrycznych nie cierpiała z powodu wymiotów w ciągu 24 miesięcy po operacji.

- Nawet nie biorąc pod uwagę torsji, częste spożywanie cukru powoduje zakwaszenie jamy ustnej, a w konsekwencji także zmiany w składzie flory jamy ustnej. Stąd dalsze konsekwencje w postaci erozji, nadwrażliwości zębów i rozwoju próchnicy, piszą badacze.

Wśród przyczyn pogarszających zdrowie jamy ustnej wymieniają także częstsze posiłki (od 4 do 6) w pierwszym okresie po operacji.

- Te wyniki podkreślają znaczenie ustalenia protokołu postępowania profilaktycznego dla pacjentów przechodzących operację bariatryczną, napisali autorzy w pracy opublikowanej na łamach Public Health.

Więcej: researchgate.net

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH