PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ochraniacze na zęby wyleczą z bruksizmu i nie tylko

ms
08-07-2015, 12:02
Ochraniacze na zęby wyleczą z bruksizmu i nie tylko Metoda na bruksizm i nie tylko (foto: pixabay)
Zespół naukowców z University of Florida skonstruował inteligentne ochraniacze na zęby, które w trakcie snu pacjenta przekazują informacje co się dzieje z jego zębami.

Nie są to jedyne funkcje przypisane, uzbrojonym w elektronikę, ochraniaczom autorstwa ekipy naukowców pracujących pod kierunkiem prof. Yong-Kyu, dyrektora Multidisciplinary Nano and Microsystems Lab w University of Florida. Na pomysł skonstruowania ochraniaczy wpadł on pięć lat temu. Naukowiec, dla celów diagnostycznych, uzbroił sztuczne szczęki w czujniki, dzięki którym dentyści otrzymywali informację czy wykonana praca jest nienaganna, czy być może wymaga poprawek. Elektronika często informowała o niedociągnięciach nawet wówczas, gdy pacjent nie zgłaszał żadnych dolegliwości po założeniu sztucznej szczęki.

Inteligentne ochraniacze na zęby diagnozują bruksizm. Co więcej dzięki szczegółowej analizie rozkładu nacisku na zęby, a także rejestracji zmian wielkości sił w czasie - wskazują na najlepsze sposoby zaradzenia złu.

Ochraniacze spełniają także inne funkcje, pozwalają np. na zdiagnozowanie stanu odwodnienia lub przegrzania organizmu. Te ostatnie ustalenia ważne są oczywiście przede wszystkim dla osób podejmujących ekstremalny wysiłek, a więc sportowców, żołnierzy, strażaków.

Ochraniacz na zęby profesora Yong-Kyu ma jeszcze jedną funkcję diagnostyczną, może wskazywać na stan wstrząśnienia mózgu, i to nawet wówczas, gdy przy urazie głowy nie występują typowe objawy, pozwalające na zdiagnozowanie problemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ochraniacze   sztuczna szczęka   bruksizm  

POLECAMY W SERWISACH