• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ocenianie ryzyka próchnicy

en
20-07-2016, 11:11
Ocenianie ryzyka próchnicy dentist-428646_1920.jpg
Potwierdzono w badaniach: ocena indywidualnego ryzyka rozwoju próchnicy pomaga dentyście wydajnie dostosować prewencję i leczenie do potrzeb pacjenta.

Nowe narzędzie do walki z próchnicą powstało na  University of California San Francisco (UCSF).  Jest to specjalny kwestionariusz do oceny ryzyka wystąpienia choroby próchnicowej – CAMBRA (Caries Management by Risk Assessment).

Kwestionariusz składa się  z 17 punktów, które badają różne czynniki środowiskowe i behawioralne, o których wiadomo, że wpływają na próchnicę. Na przykład są wśród nich: dostęp do fluoryzowanej wody, częstotliwość posiłków i jedzenia pomiędzy głównymi posiłkami, czy status społeczny. 

W pilotowym badaniu skuteczności kwestionariusza został wypełniony we współpracy z 3 810 pacjentami (w zasadzie z ich opiekunami). Następnie przystąpiono do oceny, na ile informacje te pomagają przewidzieć rozwój próchnicy. Wprowadzono monitoring zdrowia jamy ustnej dla 1 315 pacjentów w wieku od 6 miesięcy do 6 lat. Wszystkie dzieci pochodziły z nie najlepiej sytuowanych rodzin.

- Wyniki tego programu badawczego potwierdziły nasze oczekiwania, że ocena ryzyka próchnicy wykonywana przez dentystów jest zgodna z rzeczywistym stanem uzębienia pacjenta w przyszłości – mówi dr Benjamin Chaffee, kierujący programem Global Oral Health na UCSF. Na kolejnych wizytach po wstępnym szacunku  okazywało się, że tylko ok. 20 proc. pacjentów z grupy niskiego ryzyka ma ubytki, podczas gdy w grupie wysokiego ryzyka - ponad trzykrotnie więcej.

– Ocena ryzyka dzięki zastosowaniu metody CAMBRA jest więc skutecznym narzędziem. Dentyści chwalili sobie ten kwestionariusz, jego wypełnienie nie zabiera dużo czasu, a skuteczność jest naprawdę wysoka. Odpowiednio do wyniku CAMRA dentysta może dostosować częstotliwość zdjęć RTG i przeglądów stomatologicznych – dodaje Chaffee.

Próchnica, jak wiele innych przewlekłych chorób, wpisuje się w smutną regułę rządzącą stanem zdrowia społeczeństw - im osoba słabiej wykształcona, wykonująca gorszą pracę, mniej zarabiająca – tym bardziej narażona na  problemy ze zdrowiem. – Chcemy, by dentyści świadczący usługi stomatologiczne, nauczyli się rozpoznawać pacjentów bardziej obciążonych ryzykiem wystąpienia choroby.  To ważne, by brać pod uwagę to co dzieje się z pacjentem za drzwiami gabinetu - mówi Chaffee.

CAMBRA może odmienić stomatologię, ale ta zmiana nie dokona się z dnia na dzień. Od co najmniej stu lat obowiązuje tradycyjne podejście do próchnicy – dentysta widzi ubytek i go wypełnia (i to oczywiście dentyści powinni robić), jednak taki schemat leczenia nie przeciwdziała ponownemu pojawieniu się choroby. Leczy się jedynie objawy, a przyczyny pozostają nie zmienione.

Obecnie ponad połowa szkół stomatologicznych przyjęła metodę CAMBRA jako standard w leczeniu.

Więcej: ucsf.edu

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka próchnicy   diagnostyka  

POLECAMY W SERWISACH