• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Obserwujcie implanty!

ms
13-07-2015, 08:12
Obserwujcie implanty! Implant musi być kontrolowany (foto: wikimedia)
Pacjenci i dentyści mają wiele wspólnych obserwacji dotyczących tego co się dzieje w jamie ustnej po wszczepieniu implantów – przekonuje Bruno Chrcanovic, specjalista z zakresu odontologii w Malmo University. Nie oznacza to jednak, że pacjenci zawsze są w stanie określić symptomy zła i nie zawsze mogą w porę zareagować – zastrzega Bruno Chrcanovic.

Implanty generalnie nie niosą ryzyka doprowadzenia do niekorzystanych zmian w organizmie człowieka. Generalnie, bo nie należy zapominać o niebezpieczeństwie, nieobojętnej dla ludzkiego zdrowia, utracie naczyń krwionośnych i połączeń nerwowych, czy pojawienia się zmian w delikatnych strukturach zatok. Najbardziej widoczne komplikacje związane są z infekcjami bakteryjnymi, prowadzącymi do stanów zapalnych.

Dr. Simon Wright, współautor badania, mającego za cel ustalenie czy oceny sytuacji dokonywane przez pacjenta ze wszczepionymi implantami i dokonującym zabiegu lekarzem dentystą - są współbieżne.

Uczestnicy badania, w wieku od 23 do 92 lat, musieli wypełnić szczegółowy kwestionariusz, dotyczący stanu jamy ustnej po wszczepieniu implantów w okresie od jednego do jedenastu miesięcy po zabiegu.

Naukowcy skoncentrowali się na kilku zagadnieniach związanych z: estetyką, zmianami zaobserwowanymi w odbudowanej strukturze, pojawieniem się krwawienia lub ropy, okluzją, pękaniem implantów.

Rezultaty analizy, zaprezentowane w British Dental Journal, nie wskazują na szczególnie istotne różnice w tym co obserwują dentyści podczas badania, a tym jakie mają odczucia ich pacjenci. Różnice jednak występują.

Odczucia związane z mechanicznym uszkodzeniem implantu zgłaszało 5,3 proc. respondentów, podczas gdy, w ocenie dentystów, takie zmiany występowały w 1,4 proc. przypadków.

Objawy utraty implantu zgłaszało 14,7 proc. pacjentów (13,3 proc. zgodnie z ustaleniami dentystów). Z kolei o chorobie okluzyjnej raportowało 1,3 proc. osób z implantami (5,3 proc. potwierdzonych przypadków badaniami).

Dr. Frank Strietzel z Charity Medical University Berlin twierdzi, że nie można przecenić dokładnego instruktażu na temat tego co po... Wiedza ta powinna być przekazana pacjentom przygotowywanym do wszczepienia implantów. Bez niej osoby z implantami mogą ignorować istotne symptomy niebezpieczeństwa.

W USA ok. 3 mln osób ma implanty wszczepione w gabinetach stomatologicznych. Ta grupa powiększa się o 0,5 mln pacjentów każdego roku - podaje American Academy of Implant Dentistry.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
implanty   implantologia   British Dental Journal  

POLECAMY W SERWISACH