PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Numed w 2014 r. wykryje próchnicę

miro
28-02-2014, 07:49
Numed w 2014 r. wykryje próchnicę Numed w 2014 r. wykryje próchnicę (foto: freedigitalphotos)
Spółka Numed ocenia, że jeszcze w 2014 r. jej dziecko - urządzenie do badania próchnicy wtórnej - dostępne będzie na rynku Unii Europejskiej.

Numed w 2012 r. znalazł się w spektrum zainteresowana funduszu inwestycyjnego WSI Capital, który wykupił 100 proc. udziałów w spółce. Pieniądze wsparły działania badawczo - wdrożeniowe, które mają skutkować wprowadzeniem na rynek UE zaawansowanego urządzenia do diagnostyki i monitoringu próchnicy wtórnej oraz do badań endodontycznych.

Urządzenie będzie wykorzystywało technologię analizy składowych harmonicznych metodą NLDS. Innowacyjna technologia Numed opiera się na nieinwazyjnych, bezpiecznych i bezbolesnych pomiarach bio-impedancyjnych zjawisk nieliniowych komórek biologicznych, które nie wykorzystują promieniowania jonizującego.

Rozwój technologii Numed uwzględniającej czynnik mikrobiologiczny próchnicy wtórnej pozwoli na wykrywanie i monitorowanie wczesnych zmian próchnicowych występujących przy wypełnieniach, zatrzymanie postępu próchnicy wtórnej i remineralizację zmian.

Opracowana przez Numed metoda pozwala na wykorzystanie markerów biologicznych do diagnostyki próchnicy wtórnej. Chroniona wnioskiem patentowym technologia Numed to kombinacja znanej i bardzo dobrze opanowanej w środowisku naukowym i medycznym, metody Elektrycznej Spektroskopii Impedancyjnej (EIS) z nowatorską i znacznie poszerzającą zakres zastosowań pomiarów impedancyjnych metodą pomiarów - Nieliniową Spektroskopią Dielektryczną (Non-Linear Dielectric Spectroscopy - NLDS).

W trakcie wykrywania próchnicy metodą NLDS pozyskać można również informacje na temat struktury tkanek biologicznych, procesów wymiany ładunku czy transportu. Wszystkie te zjawiska (obok procesów mikrobiologicznych) mogą zostać wykorzystane do diagnostyki próchnicy wtórnej o wysokiej czułości i specyficzności.

Z kolei metoda EIS może być z powodzeniem używana do diagnostyki próchnicy pierwotnej zębów na podstawie zmian strukturalnych zębów. Pomiary impedancyjne nie są jednak wystarczająco selektywne - często nie mają wystarczającej zdolności rozdzielczej.

Przeprowadzone przez zespół Numed analizy wykazały, że badania zjawisk nieliniowych komórek biologicznych (metodą NLDS lub inaczej bio-harmoniczne) pozwalają na uzyskanie znacznie lepszej selektywności i zdolności rozdzielczej w badaniach komórek biologicznych oraz zjawisk fizycznych i fizjologicznych. Do badania i monitoringu próchnicy wtórnej, za pomocą opatentowanej przez Numed technologii, wykorzystuje się fakt, że próchnica jest chorobą o podłożu mikrobiologicznym.

Możliwe są dwa sposoby detekcji i monitoringu próchnicy za pomocą pomiarów składowych harmonicznych:
in situ - po zastosowaniu sensora kontaktowego na powierzchni zęba
ex situ - poprzez pobranie próbki śliny

O Numed czytaj także tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   Numed   endometr  

POLECAMY W SERWISACH