PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowa metoda leczenia próchnicy podbija amerykańskie gabinety

en
21-07-2016, 11:41
Nowa metoda leczenia próchnicy podbija amerykańskie gabinety Wadą SDF jest ciemne zabarwienie próchnicowej zmiany
Od roku w Stanach Zjednoczonych dostępny jest płyn na próchnicę, czyli SDF, którego chemiczna nazwa brzmi fluorek diaminasrebra. Stosuje się go już w setkach gabinetów stomatologicznych na terenie USA, a szkoły dla dentystów zaczęły uczyć o tym środku kolejne roczniki adeptów sztuki stomatologii.

– Zastosowanie SDF zajmuje 30 sekund, bez hałasu, bez borowania. To procedura lepsza, szybsza i tańsza - mówi Richard Niederman, kierujący Epidemiology and Health Promotion Department w New York University College of Dentistry. Potraktowanie fluorkiem diaminasrebra jednej plamy próchnicowej kosztuje zaledwie 25 USD. Tradycyjne leczenie jest sześć razy droższe.

Przewaga fluorku diaminasrebra nad wypełnieniami stomatologicznymi polega na tym, że jest toksyczny dla bakterii próchnicotwórczych. Zaaplikowany ponownie po 6-18 miesiącach znacząco wstrzymuje rozwój próchnicy o blisko 80 proc .O ciekawym mechanizmie działania SDF można przeczytać w infoDENT24.pl Zombie atakujące próchnicę

Główną wadą tej metody jest fakt, że SDF powoduje ściemnienie miejsca zaatakowanego przez próchnicę. To oczywiście nie ma znaczenia w przypadku zębów trzonowych lub mlecznych, które z czasem wypadną, jednak niektórzy pacjenci nie akceptują ciemnych plam na przednich zębach.

Oregon jest pierwszym stanem, w którym usługa z fluorkiem diaminasrebra jest refundowana. – To zupełnie nowy paradygmat w leczeniu, który pozwala na znaczące oszczędności – mówi Bruce Austin, dyrektor Oregon Health Authority. Potrzeba małej kropli do wyleczenia pięciu zębów, to są groszowe koszty – cieszy się Scott Tomar, profesor stomatologii na University of Florida.

Płyn walczący z próchnicą jest szczególnie przydatny do leczenia małych dzieci oraz osób przebywających w domach opieki. Mają bardzo zniszczone zęby, ponieważ nie przestrzegają zasad higieny jamy ustnej. Wizyta starszej osoby w gabinecie dentystycznym często jest bardzo trudna do zorganizowania, o ile nie niemożliwa. Teraz ci pacjenci mogą być leczeni w domu opieki.

Jednak SDF nie rozwiązuje wszystkich problemów. Osoby, które mają owrzodzenie jamy ustnej lub alergię na srebro, nie mogą być leczone fluorkiem diaminasrebra. Podobnie rozległe dziury w zębach, w których gromadzą się resztki pokarmu i kamień nazębny – nadal wymagają wypełnień.

Więcej: bendbulletin.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   nowości dla dentystów  

POLECAMY W SERWISACH