PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nowa broń w walce z chorobami przyzębia, na razie u myszy

kan
31-08-2016, 11:15
Nowa broń w walce z chorobami przyzębia, na razie u myszy Myszy z paradontozą leczono melanokortyną (fot. pixabay)
Naukowcy odkryli, że agoniści melanokortyny mogą stać się innowacyjnym sposobem na ograniczanie infekcji, a równocześnie na zahamowanie zaniku kości wyrostka. To odkrycie otwiera drogę zupełniej nowej terapii chorób przyzębia.

Zanik kości wyrostka jest wynikiem agresywnej paradontozy powiązanej z infekcją wywołaną przez bakterię Aggregatibacter actinomycetemcomitans. Ta forma paradontozy  często wiąże się ze stanami zapalnymi toczacymi się w innych miejscach organizmu, także z reumatyzmem. Peptydy melanokortyny aktywują specyficzne receptory, co wzmaga przeciwartretyczne właściwości, przeciwdziała rozwojowi stanu zapalnego i moduluje funkcję makrofagów.

Celem dociekań naukowców z Universidad Federal de Minas Gerais w Brazylii była ocena roli melanokortyny w procesie zaniku kości wyrostka wywołanym przez paradontozę inicjowaną przez Aggregatibacter.

Eksperymenty prowadzono na myszach. U grupy gryzoni, którą zainfekowano szczepem tych bakterii a następnie leczono agonistami melanokortyny,  stan zapalny miał łagodniejszy porzebieg i kości wyrostka były w lepszym stanie.

Z dotychczas prowadzonych na zwierzętach badań wynika, że długotrwała terapia melanokortyną powoduje utratę masy, ogranicza insulinooporność i poprawia funkcjonowanie układu krążenia u małp z otyłością spowodowaną dietą.

Więcej: dentistrytoday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH