PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nocny tryb życia zwiększa ryzyko próchnicy!

en
06-09-2016, 10:48
Nocny tryb życia zwiększa ryzyko próchnicy! Nocne marki mają często zepsute zęby (fot. pixabay)
Naukowcy dowodzą, że nastolatki o naturze sowy mają czterokrotnie większe ryzyko wystąpienia próchnicy niż młodzież, która chodzi spać z kurami.

196 brytyjskich nastolatków w wieku 15 i 16 lat podzielono na dwie grupy – wysokiego i małego ryzyka próchnicy. Wszyscy przed badaniem stomatologicznym wypełniali ankietę, która zawierała pytania na temat rytmu biologicznego, diety i zwyczaju mycia zębów młodzieży.

Okazało się, że osoby późno chodzące spać (37 proc. badanych nastolatków) mają czterokrotnie wyższe ryzyko wystąpienia próchnicy niż nastolatki o neutralnym lub wczesnym chronotypie.

Te kiepskie wyniki zdrowotne powodowane są fatalnymi nawykami. Ankieta ujawniła, że po pierwsze nocne marki zaniedbują regularne mycie zębów, po drugie wstają późno i w pośpiechu często nie jedzą śniadań, więc muszą podjadać w ciągu dnia. To gotowa recepta na zły stan zdrowia jamy ustnej i rozległą próchnicę.

Dr Nigel Carter prezes Oral Health Foundation przestrzega rodziców - Jeśli zasypiasz wcześniej niż twoje dzieci, to najlepszy dowód na to, że nie czyszczą one zębów regularnie, albo nie robią tego właściwie.

Młodzieży nadal należy stale przypominać, jak duże znaczenie mają dobre nawyki - czyszczenie zębów przez dwie minuty pastą z fluorem powinno być ostatnią rzeczą jaką robią przed pójściem spać.

Praca ukazała się w czasopismie International Journal of Dental Hygiene.

Więcej: ncbi.nlm.nih.gov

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dzieci   higiena jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH