• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nitkowanie zębów - tak, ale…

ms
22-08-2016, 08:49
Nitkowanie zębów - tak, ale… Nitkowanie zębów pod pewnymi warunkami (foto: pixabay)
Badania nad skutecznością nitkowania zębów nie pozostawiają wątpliwości zabieg ten jest zbawienny dla stanu uzębienia. Jest jednak jedno ale, rzecz w tym, że bez udziału w tym zabiegu profesjonalisty - o końcowy sukces raczej trudno. W czym rzecz?

Wyniki badania z 2006 r. „Dental Flossing and Interproximal Caries: a System Review”, realizowanego przez 18 miesięcy z udziałem 808 amerykańskich dzieci w wieku od czterech do trzynastu lat, są następujące:

U tych, których poddawano profesjonalnemu nitkowaniu zębów regularnie przez pięć dni w tygodniu, zauważono o 40 proc. niższy poziom występowania próchnicy.

Takiej pożądanej zależności nie zanotowano natomiast u dzieci, którym ordynowano nitkowanie raz na trzy miesiące, a także u tych, którzy samodzielnie realizowali nitkowanie w warunkach domowych.

Badanie to sugeruje, że czyszczenie zębów przy pomocy nici dentystycznej w zaciszu domowym nie jest skuteczne. Wynik taki świadczy jednak nie o tym, że nitkowanie jest bezzasadne, ale o tym, że pożądany rezultat przynosi tylko profesjonalnie wykonywany zabieg higieniczny.

Podobne zależności dotyczą zresztą także szczotkowania zębów. Codzienna czynność niewiele wpływa na stan zdrowia jamy ustnej, o ile mycie zębów wykonywane jest w oparciu o samokształcenie, a nie profesjonalną wiedzę.

Niepokój wnoszą oceny czynione przez prof. Robina Seymoura z Dental Sciences (Newcastle University). Okazuje się, że zaledwie co piąta osoba regularnie czyści zęby nićmi dentystycznymi (czyni to z reguły dwa, trzy razy w tygodniu). Nie należy się jednak tym zbytnio martwić – twierdzi prof. Robin Seymour, który uważa, iż zaledwie kilkanaście procent z osób nitkujących przestrzeń międzyzębową robi to poprawnie, inni wyrządzają tą aktywnością więcej szkody niż pożytku.

Stosowanie nitki stomatologicznej wymaga dużej wprawy, w przeciwnym razie zamiast usuwania resztek pożywienia, pozostałego pomiędzy zębami, przesuwa się je w kierunku dziąseł, co stanowi wysoce niepożądany zabieg.

Kolejnym niebezpieczeństwem jest duże prawdopodobieństwo doprowadzenia do mikroskaleczeń śluzówki, co jest dodatkowym czynnikiem ryzyka powstawania niebezpiecznych zapaleń.

Dziennikarze Associated Press zapytali amerykański Departament Health and Human Services and Agriculture dlaczego ze stron rządowych zniknął w 2016 r. (bez żadnego wyjaśnienia) zapis o nitkowaniu zębów - jako jedno z istotnych zaleceń prozdrowotnych.

AP odpowiedź otrzymała, a w niej informację, że stało się tak, bo efektywność nitkowania nie została nigdy potwierdzona badaniami naukowymi.

Czytaj także:
Nici dentystyczne to humbug?
Nitkowanie zębów: więcej szkód niż pożytku

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nici dentystyczne  

POLECAMY W SERWISACH