PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

"Niewygimnastykowane" kości są słabe

en/PAP
28-03-2017, 07:07
Ruch w wieku lat "nastu" wzmacnia układ kostny (fot. pixabay)
Kolejny dowód na zbawienny i wszechstronny wpływ ćwiczeń. Jak dowodzą naukowcy z Kanady nastolatki, które unikają aktywności fizycznej, mają słabsze kości od aktywnych fizycznie rówieśników.

Badacze z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (UBC) i instytutu badawczego Vancouver Coastal Health Research Institute badali aktywność fizyczną i stan kości ponad trzystu chłopców i dziewcząt w okresie czterech lat, które zdaniem naukowców są kluczowe dla posiadania zdrowego układu kostnego przez resztę życia.

Trwające cztery lata "okienko" - dla chłopców między 10. a 14. rokiem życia, a dla dziewcząt między 12. a 16. rokiem życia - to kluczowy okres, gdy tworzy się 36 proc. ludzkiego szkieletu, a kości są szczególnie wrażliwe na aktywność fizyczną.

Za pomocą zdjęć rentgenowskich 3D o wysokiej rozdzielczości naukowcy szukali różnic między nastolatkami, którzy poświęcają zalecane 60 minut dziennie na co najmniej umiarkowaną aktywność, a ich rówieśnikami, którzy są aktywni fizycznie tylko przez mniej niż pół godziny dziennie.

- Odkryliśmy, że młodzi ludzie, którzy są mniej aktywni, mają słabsze kości, a to właśnie jakość kości ma zasadnicze znaczenie, jeśli chodzi o zapobieganie późniejszym urazom i złamaniom - mówi główna autorka badania, Leigh Gabel z UBC.

Tzw. siła kości to kombinacja kilku czynników: rozmiaru, gęstości i mikroarchitektury. Jak pokazało badanie, kości chłopców są większe i mocniejsze, ale zależność stanu tkanki kostnej od aktywności fizycznej była identyczna dla obu płci.

-Dzieci, które dużo czasu spędzają na siedząco, nie "podładowują" wystarczająco swego układu kostnego - dodaje Gabel. Dlatego tak ważne są zarówno proste aktywności, takie jak bieganie czy skakanie, jak i popularne wśród młodzieży sporty zespołowe, jak piłka nożna czy koszykówka.

Naukowcy podkreślają, że niezbędna jest aktywność w ramach zajęć szkolnych, ale też regularna aktywność w rodzinie. Nie musi ona być zorganizowana czy ustrukturyzowana, by przynosiła efekty - nawet zabawa w berka na podwórku, gonienie za psem czy zwykłe podskoki robią różnicę.

Wyniki badania opublikowano w piśmie Journal of Bone and Mineral Research. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH