PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nieuleczalna choroba płuc zagraża dentystom

smn
13-03-2018, 12:26
Nieuleczalna choroba płuc zagraża dentystom Trwają badania czy idiopatyczne włóknienie płuc jest chorobą zawodową dentystów (fot. pixabay)
Dentyści i inni pracownicy medyczni gabinetów stomatologicznych mają 23-krotnie większe ryzyko zachorowania na idiopatyczne włóknienie płuc - groźną przewlekłą chorobę. Być może ekspozycja na jakąś substancję w miejscu pracy jest tego przyczyną, ale to na razie tylko przypuszczenia.

W kwietniu 2016 r. dentysta z amerykańskiego stanu Wirginia, u którego zdiagnozowano idiopatyczne włóknienie płuc, skontaktował się z Centers for Disease Control zaniepokojony faktem, że kilku jego kolegów po fachu było leczonych w tej samej co on specjalistycznej klinice, z powodu tej samej choroby.

Do tej pory nie zidentyfikowano przyczyny idiopatycznego włóknienia płuc, pacjenci z tą  chorobą nie mają dobrych rokowań, bardzo często kończy się ona zgonem. CDC przeprowadziło analizę danych kliniki chorób płuc z Wirginii i okazało się, że w okresie 1996-2017 leczyło się w niej z powodu idiopatycznego włóknienia płuc 894 pacjentów, z których ośmiu było dentystami a jeden pracował jako technik dentystyczny. W momencie prowadzenia badania siedmiu z tych dziewięciu pacjentów już nie żyło.

Żyjący pacjent przyznał, że  w ramach swoich obowiązków m. in. polerował aparaty ortodontyczne, robił wypełnienia amalgamatowe i wyciski bez ochronnej maseczki. Substancje wykorzystywane podczas tych czynności zawierają krzem, polimery siloksanowe, alginat i inne związki potencjalnie toksyczne dla układu oddechowego.  Istnieje więc ryzyko, że ekspozycja na nie miała udział w rozwoju choroby płuc. Zachorowania na idiopatyczne włóknienie płuc wskazują na konieczność dalszych badań ekspozycji personelu stomatologicznego na groźne dla zdrowia substancje i przyjęcie odpowiednich zasad bezpieczeństwa, napisano w raporcie CDC.

Idiopatyczne włóknienie płuc to postać przewlekłego, postępującego zapalenia płuc. Zapalenie to toczy się w śródmiąższu płuca. W wyniku choroby postępuje upośledzenie struktury pęcherzyków płucnych,  dochodzi do zaburzenia budowy płuc, a to stopniowo pogarsza  podstawową czynność płuc, jaką jest transport tlenu z pęcherzyka do krwi. Konsekwencją tego procesu są zaburzenia dostarczania tlenu do tkanek.

Mediana czasu przeżycia od diagnozy wynosi 3-5 lat.  Choroba rozpoczyna się kaszlem i powoli rozwijającą się dusznością. Objawy nasilają się miesiącami, a czasami latami, dochodzi do utraty masy ciała i stanów podgorączkowych. 

Więcej: cdc.gov

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   choroba zawodowa  

POLECAMY W SERWISACH